Jak przetrwać zimę będąc w ciąży?

Jak przetrwać zimę będąc w ciąży?

Nie sposób wyznaczyć sobie czasu, kiedy będziemy w ciąży. Nie można tego zaplanować tak, jak wyjazdu na urlop, czy wyjścia na zakupy. Czysta loteria, w których cyklu w końcu uda nam się zaciążyć. Jedno jest pewne, ciąża w każdym okresie może być cudowna i wspaniała, jeśli będziemy umiały odpowiednio o siebie dbać. Dziś chcielibyśmy zająć się kwestią, bycia w ciąży zimą. Czy należy bardziej o siebie dbać? Jak się ubierać? Przed czym się przestrzegać? O czym pamiętać? Brzuszek zimą może okazać się niezapomnianą chwilą, o ile mamy na uwadze bezpieczeństwo, odpowiednie podejście i racjonalne działanie.

Odpowiedni ubiór, stosowna dieta, wybrana aktywność fizyczna, witaminy i pełne bezpieczeństwo. Wcale nie trzeba tak wiele, by cieszyć się błogosławionym stanem, również w okresie zimowym. Jeśli przychodzi nam przejść ciążę zimą, stosujmy się do poniższych rad, a przekonamy się, iż ciąża może okazać się cudowną chwilą, nawet, gdy za oknem siarczysty mróz, zaspy śniegu i brak możliwości wylegiwania się na tarasie w upalne dni.

Witaminy, odpoczynek, ochrona odporności

W czasie ciąży, szczególnie w okresie zimowym, narażeni możemy być na liczne przeziębienia i infekcje. Takie działanie osłabia wówczas naszą koncentrację, odbiera nam siły i pogarsza nasz nastrój. Aby się przed tym obronić, należy stosować się do pewnych zasad. Podstawą jest utrzymanie właściwej temperatury ciała. Staraj się nie wychładzać organizmu, pozwól sobie na leżakowanie pod kocem z kubkiem herbaty, znajdź czas na popołudniową drzemkę, wysypiaj się w nocy i nie przegrzewaj ciała. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości witamin i ciesz się życiem na tyle, na ile masz, co do tego sposobność.

Stosowne ubranie

W okresie zimowym, trzeba dokładnie dobierać garderobę, by uchronić się przed wtargnięciem do naszego ciała niepotrzebnych infekcji. Pamiętajmy, by zakładać ubrania ciepłe, stosunkowo długie, tak, by nie odczuć mroźnej temperatury na dworze. Nie przegrzewajmy się! Jeśli uważamy, że dobrze będzie, jeśli założymy kolejną kurtkę, jesteśmy w błędzie. Czasami lepiej zmarznąć, niż pozwolić organizmowi na przegrzanie. Wiadomo, iż w tym czasie, Twoja garderoba sprzed ciąży, może już być niewłaściwą. Nie dopinasz kurtki? Nie możesz zapiąć płaszcza? Musisz zainwestować w dobrej jakości okrycie, dzięki któremu poczujesz się wygodnie, komfortowo i ciepło. Zakładaj ciepłą bielizną i dbaj o siebie, jak najbardziej umiesz.

Bezpieczeństwo na drodze

Zimą jest niezwykle ślisko. Kiedy masz brzuszek, zdecydowanie trudniej jest się Tobie poruszać po oblodzonej drodze. Warto, byś nigdzie nie ruszała się sama. Postaraj się wyjść na spacer z koleżanką, czy zabrać na zakupy męża. Musisz wybrać odpowiednie buty zimowe. Zapomnij o szpilkach i koturnach. Postaw na buty sportowe, antypoślizgowe, takie, w których będziesz czuć się w pełni bezpiecznie. Co ważne, postaraj się zawsze nosić buty, które łatwo można założyć i zdjąć. W drogę wybieraj kijki Nordic- Walking, dzięki którym pokonywana droga, z pewnością będzie dużo bardziej bezpieczna.

Pełnowartościowa dieta

Zimą, w sposób szczególny musisz zadbać o stosowną, pełnowartościową i odpowiednią dietę. Wybieraj produkty, dzięki którym zaspokoisz głód, zasycisz się i będziesz odczuwała ciepło. Warto stawiać na produkty, które dostarczają energii, jaka potrzebna jest nam do ogrzania ciała. Pełnoziarniste pieczywo, musli, mięso z pożywną mieszanką roślin strączkowych i zielonych, a do tego kilka porcji zdrowych owoców. Nie faszeruj się zbyt dużą ilością słodyczy, gdyż nic dobrego one w Twoją dietę nie wnoszą.

Pielęgnacja ciała

W okresie zimowym dbaj o swoją skórę. Nie możesz przesuszać jej, czy narażać na niską temperaturę. Przed każdym wyjściem kremuj twarz, stosuj preparaty z filtrem, miej zawsze przy sobie balsam do ust. Jeśli czegoś boisz się stosować, możesz zapytać dermatologa lub kosmetyczkę, czy w ciąży takie preparaty będą wskazane.

Ruch w granicach zdrowego rozsądku.

Ruch to zdrowie i podstawa. Wiadomo, iż musisz zapomnieć o łyżwach, czy zjeżdżaniu na sankach. Spacery są jednak jak najbardziej wskazane.

Nie panikujmy, jeśli to właśnie w okresie zimowym, przyjdzie nam chodzić z dużym brzuszkiem. Wiele można w tym okresie zyskać, jeśli stosownie się o siebie zadba. Brzuszek zimą może być wspaniałym okresem, który zapamiętamy do końca naszych dni. Korzystajmy więc ile się da!