Wszystko co warto wiedzieć o ślubie cywilnym

Wszystko co warto wiedzieć o ślubie cywilnym

Właśnie się zaręczyliście. Teraz pora zdecydować się na datę ślubu i wybrać miejsce ceremonii. Wasza rodzina nalega na ślub w kościele, a Wy wcale nie jesteście przekonani, że taki ślub Wam odpowiada. A może jedno z Was już raz brało ślub i ceremonia kościelna zwyczajnie nie będzie mogła się odbyć.

Z własnego doświadczenia wiem, że ślub cywilny może być nawet piękniejszym wydarzeniem, niż standardowy ślub kościelny. Większość urzędów pozwala na indywidualne rozwiązania, można z łatwością zarezerwować wygodny dla Pary i gości termin. W dużych miastach śluby odbywają się w pięknie odnowionych salach albo nawet w miejscu wybranym przez parę, poza salą urzędową. Skrócona ceremonia i brak zimnych kościelnych ścian redukują stres i ilość przygotowań do ślubu.

Przysięga małżeńska jest tak samo uroczysta w urzędzie jak w kościele. W urzędzie ceremonia ślubna właściwie odbywa się tylko wokół przysięgi i uroczystego podpisania aktu małżeństwa. Dla niektórych plusem jest to, że cała ceremonia trwa tylko 15 minut i właściwie skupia sie na samej Parze Młodej (ceremonia kościelna zawiera dodatkowo skróconą mszę – stąd jest dłuższa).

 Pan Młody i Panna Młoda powtarzają przysięgę, uroczyście zakładają sobie obrączki, jest nawet końcowy uroczysty pocałunek. Potem wraz ze świadkami podpisują akt zawarcia małżeństwa. A wszystko to poprzedza uroczyste wejście Pary Młodej w takt marsza weselnego. W urzędzie można ustalić indywidualną procedurę ślubu prosząc urzędnika, by zrobił przerwy na np. dodatkową oprawę muzyczną.

Możecie zorganizować ceremonię ślubną w wybranym przez Was miejscu np. parku, dworku czy nawet przed własnym domem. Obecnie można zamówić ślub cywilny nawet poza typową salą urzędową. Wtedy urzędnik udzielający ślubu przyjedzie na ceremonię w dowolne, wyznaczone przez Was miejsce. Taki romantyczny ślub należy jednak zarezerwować znacznie wcześniej.  Z powodu przepisów kościelnych ślub kościelny w plenerze będzie bardzo trudny do zrealizowania, ceremonia zazwyczaj musi odbyć się w kościele.

Dla niektórych Par ogromną zaletą jest dowolność strojów. W urzędzie nie obowiązują żadne kanony kolorystyczne, czarna czy czerwona sukienka nikogo tam nie zbulwersuje. Nikt też nie zwróci uwagi, że sukienka ledwo zakrywa pośladki, dekolt jest za duży, albo że Pan Młody przyszedł w trampkach. Z drugiej strony tradycyjna biała suknia z welonem w duecie z frakiem wcale nie muszą zostać w szafie. Każda Panna Młoda może zrealizować swoje indywidualne marzenie o sukni ślubnej.

Wygodnie ustala się termin ślubu cywilnego – właściwie można wybrać datę i godzinę w następnym tygodniu. Największą popularnością cieszą się piątkowe popołudnia i soboty w okresie wiosennym i letnim. Śluby urzędowe odbywają się także w dni robocze i odbywają się przez cały rok, nawet w czasie świąt (ostatnio byłam na ślubie cywilnym 26 grudnia w Boże Narodzenie).

Aby zarezerwować termin ślubu wystarczy osobiście zgłosić się do urzędu z dowodami osobistymi i aktami urodzenia, wpłacić określoną kwotę i ustalić datę i godzinę. Na tydzień przed ślubem należy dostarczyć kopię dowodów osobistych świadków.

Duża zaletą ślubu urzędowego jest brak ciągnących się tygodniami nauk przedmałżeńskich czy konsultacji z psychologiem rodzinnym. Nie trzeba też angażować w przygotowania przedmałżeńskie innych osób np. świadków. Nikt też nie zwraca uwagi na to, że jedno z Was jest katolikiem a drugie buddystą. W kościele katolickim właściwie podkreśla się, że jedno z Was nie przynależy do wiary i przysięgi różnią się treścią.

Na końcu warto także podkreślić, że jeśli macie skończone 18 lat, jesteście stanu wolnego i wpłaciliście opłatę skarbową, ślubu nikt Wam nie odmówi. Nie odbędzie się także wnikliwy wywiad z parą oraz sprawdzanie jak często opuszczało się lekcje religii. W każdym urzędzie opłata skarbowa jest tej samej wysokości, więc nie trzeba się zastanawiać, ile będzie nas ostatecznie kosztowała cała ceremonia.

Nie należy martwić się, że cała ceremonia będzie wyglądać jak zwykła wizyta w urzędzie. Pracownicy urzędu przywiązują duża wagę, by ceremonia odbyła się w podniosłej atmosferze. Wszystko jest perfekcyjnie zorganizowane, w miejscach przystosowanych do przyjęcia także gości Pary Młodej. Niektóre urzędy w okresie letnim dysponują podwórzem lub wewnętrznym ogrodem, gdzie na przykład po ceremonii można poczęstować gości szampanem. Nie ma także opóźnień czasowych, terminy ustalane są tak by następna para wchodziła w ustalonym czasie. Specjalnie dla Pary Młodej na dzień ślubu urząd wydaje pozwolenie na wjazd samochodem i możliwość zaparkowania tuż pod drzwiami urzędu.