Trawnik z rolki czy z tradycyjnego siewu – co wybrać?

Trawnik z rolki czy z tradycyjnego siewu – co wybrać?

Piękny, soczyście zielony trawnik jest marzeniem każdego właściciela ogródka. Niestety, pielęgnacja trawnika wymaga odpowiedniej wiedzy oraz wolnego czasu, dlatego alternatywą dla siewu może być rozłożenie trawy z rolki. Obie metody mają swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o sposobie zagospodarowania działki.

Tradycyjny siew – zalety i wady

Trawa wysiewana z nasiona może zostać dopasowana do typu trawnika oraz warunków gruntowych panujących na działce. Można dobrać trawę gazonową, uniwersalną czy sportową, w zależności od własnych preferencji. Sianie trawnika wymaga oczyszczenia i przygotowania gruntu, a także podlewania nasion w razie wysokich temperatur. Kiełkowanie trwa około 2 tygodni – do pierwszego koszenia nie zaleca się deptać słabego jeszcze trawnika. Najistotniejszą wadą siewu trawnika z nasion jest czas kiełkowania – potrzeba nawet kilku miesięcy, by trawa się zagęściła i wyglądała efektownie, a sam proces siewu jest pracochłonny. W razie niekorzystnych warunków, jak upały, niewielka ilość opadów lub ich nadmiar, trawa może wzejść nierównomiernie, a wówczas konieczne jest ponowne dosiewanie.

Trawa z rolki – zalety i wady

Trawa z rolki to sposób na ekspresowy trawnik, który może efektownie wyglądać właściwie zaraz po rozłożeniu. Zakładanie trawnika również wymaga wyrównania gruntu – trawę z rolki należy rozłożyć zaraz po dostarczeniu jej do klienta, w innym razie zacznie żółknąć lub nawet gnić. Często zadanie układania trawnika z rolki jest powierzane wyspecjalizowanym firmom. W przypadku wysokich temperatur, trawnik należy podlewać, a czas ukorzeniania się trawy z rolki to około 2 tygodni. Rolki uprawiane na folii ukorzeniają się znacznie łatwiej niż te, które były oddzielane od gruntu sposobem mechanicznym. Trawa w rolkach jest uniwersalna, przez co na ogół nie można wybrać konkretnego gatunku. Dodatkowym minusem tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena.

Na jaki trawnik się zdecydować?

Ostateczna decyzja odnośnie typu zakładanego trawnika należy już do właściciela ogrodu. Trawnik z siewu wiąże się z niższymi kosztami, jednocześnie wymaga czasu i odpowiedniej pielęgnacji nasion. Trawa z rolki szybko zdobi ogród i wygląda naturalnie – za taki efekt należy jednak odpowiednio zapłacić. Jeśli ktoś ma czas, lubi prace ogrodnicze i ma możliwość wysiewu nasion, może zająć się tradycyjną formą uprawy. Dla osób zapracowanych oraz posiadających niewielkie ogrody polecana jest trawa z rolki, które zapewnia efekt szybko i bez zbędnej pracy.