Warzywa w ogródku czy w domu?

Warzywa w ogródku czy w domu?

Większość z nas marzy o kawałku własnego ogródka. Jedni w myślach rozkładają tam meble ogrodowe, drudzy zaś jedyne o czym marzą to swój własny warzywny ogródek, otoczony kwiatami. Aby spełnij owe marzenie – wystarczy nam dosłownie mały ogródek. Nikt nie powiedział, że na małym kawałku ziemi, nie opłaca się siać. Zawsze warto mieć coś swojego, bez nawozów – po prostu zdrowego.

Warzywa na zewnątrz

Zakładamy więc, że posiadasz takowy ogródek i możesz śmiało działać. Zastanawiasz się od czego zacząć? Najpierw pomyśl co chciałbyś mieć w swoim warzywnym ogródku. Dostosuj swoje wybory do ilości miejsca, które chcesz na to przedsięwzięcie przeznaczyć. Jeśli już wiesz co zasadzisz – poszukaj dogodnego miejsca. Poczytaj w dedykowanych warzywom poradnikach, jakie podłoża potrzebują i gdzie najlepiej je zasadzić. Jedne mogą potrzebować więcej słońca niż drugie. Doczytaj również jak sadzić poszczególne warzywa i ile miejsca będą potrzebować gdy będą rosnąć.

Dekoracje swojego ogródka warzywnego to już Twoja inwencja twórcza. Na rynku jest wiele rozwiązań, które dodatkowo umilą Twoje oko, gdy będziesz go obserwować. Wszelkiego rodzaju płotki, w przeróżnych kolorach i kształtach – są najczęściej wybieraną opcją. Jeśli masz czas i zdolności, możesz sam zrobić taki płotek, jaki sobie tylko wymarzysz.

Ogródek warzywny w domu

Najczęściej wybieranymi dekoracjami parapetu kuchennego – są zioła. Świeżych ziół nigdy za mało, są zdrowe i pięknie wyglądają. Nie potrzebują dużo wody ,a praca związana z nimi – ogranicza się do minimum. Wystarczy po prostu o nich pamiętać. Jest mnóstwo poradników, które ułatwią ci ich pielęgnację.

Zaraz poza ziołami są warzywa, które wyhodujemy na parapecie. Oczywiście nie będzie to taka ilość i wielkość, jaką zdobędziemy z ziemi na zewnątrz – ale zawsze coś.

  • odrobine botwinki uzyskasz obcinając końcówkę buraka i wsadzając ją do ziemi
  • kawałek pora urośnie, gdy wsadzisz jego korzeń do ziemi
  • pietruszkę również wyhodujesz z obciętej końcówki (tej, którą zazwyczaj wyrzucasz do kosza)

Jest mnóstwo takich tricków. Nie wyrośnie nam z tego kosz pełen warzyw i ziół ale to, co moglibyśmy wyrzucić do kosza – możemy użyć jeszcze raz – i uzyskać z tego zdrowe i swojskie produkty. Warto poszukać co oprócz wyżej opisanych rzeczy można wykorzystać ponownie. Próbuj. Bez prób nie ma sukcesów!

Pamiętaj tylko, że o ogródek w domu jak i ten na zewnątrz trzeba dbać. Każda roślina potrzebuje wody i odpowiedniej pielęgnacji. Zapoznaj się również jak pozbyć się chwastów, które na pewno zaplątają się miedzy Twoimi warzywami.