Capital Legal Prawo Pracy – kiedy skorzystać z pomocy prawnika? 

Capital Legal Prawo Pracy – kiedy skorzystać z pomocy prawnika? 

Wiele osób decyduje się na pomoc prawnika tylko w sprawach związanych z prawem karnym, czy cywilnym. Jednak pomoc specjalisty może okazać się przydatna także w innych przypadkach. Jednym z nich jest prawo pracy. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy nierzadko spotykają na swojej drodze problemy, które wymagają wsparcia prawnego. Kiedy skorzystać z pomocy prawnika? Zobacz Capital Legal Prawo Pracy. 

Co obejmuje prawo pracy? 

Prawo pracy jest jedną z wielu gałęzi prawa. Reguluje ona stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Prawo pracy określa zarówno prawa, jak i obowiązki pracodawców i pracowników. Swoim zakresem obejmuje także spory zbiorowe oraz pomoc w utrzymaniu właściwych warunków zatrudnienia w przedsiębiorstwach i organizacjach. 

W Polsce głównym aktem prawnym, który reguluje powyższe kwestie jest Kodeks Pracy. Zaraz po nim najważniejsze są akty wydane na jego podstawie, porozumienia zbiorowe, a także statuty i regulaminy. Niestety prawo pracy nie zawsze jest zrozumiałe i pojawia się wiele sytuacji, w których niezbędna jest pomoc specjalisty. W takim przypadku możesz skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej specjalizującej się w prawie pracy, takiej jak Capital Legal Prawo Pracy

Capital Legal Prawo Pracy – kiedy skorzystać z pomocy prawnika? 

Pomoc prawnika nierzadko jest ostatnią deską ratunku. Do specjalisty najczęściej kierujemy się, kiedy czujemy, że już nie mamy innego wyjścia. Jednak z jego pomocy możemy skorzystać także o wiele wcześniej, zanim jeszcze dojdzie do eskalacji problemu. Co ważne, na pomoc mogą liczyć zarówno osoby zatrudnione, jak i pracodawcy. W jakich sytuacjach pomoc prawnika może okazać się przydatna? 

Po pomoc specjalisty możesz sięgnąć, kiedy spotykasz się w pracy z mobbingiem. Chodzi tutaj o długotrwałe nękanie, przedmiotowe traktowanie, czy nawet zastraszanie. W takim przypadku z pomocą adwokata lub prawnika możesz uzyskać zadośćuczynienie lub odszkodowanie za straty moralne. Z pomocy prawnika możesz skorzystać także w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia. Polskie prawo umożliwia każdemu pracownikowi, który otrzymał bezpodstawne wypowiedzenie, złożenie odwołanie do Sądu Pracy. Pamiętaj jednak, że musi to być instytucja odpowiednia ze względu na miejsce zamieszkania. 

Trzecim przypadkiem, w którym pomoc prawnika może okazać się przydatna, to skrócony okres wypowiedzenia. Dotyczy on osób niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży. W takim przypadku adwokat może pomóc uzyskać odszkodowanie, lub też przywrócić pracownika do wykonywania zawodu.