Kawa dla sportowców

Kawa dla sportowców

Kawa jest wdzięcznym obiektem wielu analiz oraz badań. Na przestrzeni ostatnich parunastu lat odkryto wiele jej korzystnych dla organizmu cech. Tym razem uczeni mają świetną informację dla tych spośród fanów małej czarnej, którzy cenią aktywność ruchową.

Specjaliści z Uniwersytetu Kent w Wielkiej Brytanii udowodnili, że spożycie małej czarnej bezpośrednio przed ćwiczeniami korzystnie rzutuje na wydolność oraz osiągane rezultaty. Występujące w małej czarnej składniki dodają siły oraz powodują, że powiększa się nasza determinacja. To więc doskonały artykuł dla ludzi, którym brakuje zawziętości do podjęcia zmagania się o szczupłą figurę oraz zdrowe ciało.

Przeforsowanie to, obok braku czasu, bardzo często wskazywana bariera, która zniechęca nas do systematycznego uprawiania sportu. Czas wolny bez wątpienia chętniej przeznaczamy na bierny wypoczynek na kanapie niż jakąkolwiek aktywność, chociażby w formie mało wymagającego spaceru. Choć nie mamy znaczniejszych oporów przed korzystaniem z używek, takich jak nikotyna czy wysokoprocentowe trunki, znaczna część z nas z dystansem podchodzi do zażywania składników, które mogłyby polepszyć wydolność organizmu. Mała czarna, po którą tak ochoczo sięgamy z pozostałych przyczyn, wydaje się w takiej sytuacji wyborem rewelacyjnym. Szczególnie, że okazuje się niedroga, ogólnodostępna oraz sprawdzona. Należy wypijać ją mniej więcej 60 minut bezpośrednio przed ćwiczeniami.

Nie każda mała czarna będzie mimo wszystko działać tak samo – ta rozpuszczalna nie przejawia przywołanych cechy. Najlepsza okazuje się naturalna, parzona pod niewielkim ciśnieniem. Oddziaływanie zawartej w kawie kofeiny polega na zredukowaniu wpływu adenozyny, która mocno wydzielając się w mózgu w stanach stresu metabolicznego, blokuje pracę neuronów. Kofeina działa stymulująco oraz usprawnia zdolności skupienia. Poprzednie analizy, których rezultaty zamieszczono w „Jurnal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” udowodniły, że filiżanka małej czarnej wypita bezpośrednio przed pójściem do klubu fitness pobudza ilość zredukowanych kalorii o mniej więcej 15 proc. Przyspiesza dodatkowo przepływ krwi, dzięki czemu organizm jest dobrze dotleniony.

Warto podkreślić, że nie na każdy fizyczny mała czarna będzie wpływała tak samo. Może okazać się ona świetnym wspomagaczem w razie treningów wytrzymałościowych trwających dłużej niż 20 minut. Z kolei trzeba rozważnie spożywać taki płyn w razie ćwiczeń aerobowych, bo w takiej sytuacji kawa wypita bezpośrednio przed treningiem wywoła znaczne nadwyrężenie mięśnia sercowego.