Sangwinik – charakterystyka typu osobowości

Sangwinik – charakterystyka typu osobowości

To osoba o pozytywnym wnętrzu, jest stworzona do kreowania, wymyślania, do wpadania na wiele ciekawych pomysłów i do osiągania celów, jest niesamowicie uzdolniona i charakteryzuje się częstymi osiągami niemalże w każdej dziedzinie życia… ale niestety tylko w swoich opowieściach…

Z czego to wynika? Opiszę to za pomocą porównania. W opisie Choleryka pisałem, że kiedy ten dozna porażki, wówczas zbiera siły i z dwukrotnie większą motywacją – jak i poczuciem lepszego przygotowania, większego doświadczenia, większej wiedzy na temat swej porażki – podchodzi do problemu ponownie. Sangwinik natomiast przy pierwszej porażce od razu się poddaje. Stąd kiedy o Choleryku możemy mówić, że powstaje jak mityczny fenix, tak u Sangwinika mówi się, że ma słomiany zapał. Siano spala się w niesamowicie szybkim tempie – stąd to porównanie.

Ale to powszechna wiedza na temat Sangwiników, myślę, że warto poruszyć nieco inny ich aspekt, a mianowicie to, że są świetnymi mówcami – właśnie ze względu na to, że potrafią dobrze ubarwiać. Potrafią przyswoić sporo ilość szczegółów, dlatego tak dobrze zapamiętują dowcipy, ich główny sens. Potrafią w sprytny sposób wyjść z opresji i różnych pułapek – rozbrajając śmiechem albo niekiedy nawet samym spojrzeniem.

Dobrze mieć wokół siebie Sangwinika, zwłaszcza w grupie biznesowej – może nie zawsze ma takie osiągi jak większość by od niego oczekiwała, ale to dusza towarzystwa. W porównaniu z Cholerykiem czy Melancholikiem osoba o typie Sangwinika jest najbardziej ustabilizowana jeśli chodzi o emocje i własne poglądy. Jak wiadomo Choleryk jest wybuchowy, a Melancholik to urodzony pesymista. Sangwinik nie narzeka ani nie staje się impulsywny, stąd jest często przewidywalny dla grupy ludzi, która wokół niego się gromadzi. To jego duży atut – można mu zaufać, jako fajnemu człowiekowi, że nas nie skrzywdzi.

Co jest dobre u Sangwiników, to to, że nie da się przy nich nudzić, prezentują dynamiczny sposób przeżycia całego swojego życia, dlatego ich temperament czy może bardziej ich ego, często ma wiele do zaoferowania. Jednakże łatwo go skrzywdzić, dlatego, że jest bardzo wrażliwy na emocje. Często chce i świadomie wywołuje uśmiech na twarzach ludzi, ale także jest wrażliwy na swoje odczuwanie, lubi komplementy i poczucie, że jest najlepszy, często się odwzajemnia, jest entuzjastyczny i tryska energią.

Osoby o typie Sangwinika, przechodzą lekką ręką przez życie, dlatego, że nie widzą problemów – bagatelizując je a także dlatego, że wokół niego gromadzą się ludzie, którzy ze względu na to, że bardzo go lubią – często mu pomagają.
Stąd też właśnie beztroska Sangwinika jest często źle oceniania, zwłaszcza przez Melancholików i Flegmatyków.