Nowy trend weselny – wino na stół

Nowy trend weselny – wino na stół

Wesele to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w naszym życiu. Dzień, który pozostawia w pamięci niezatarte wspomnienia. Nic więc dziwnego, że organizacja tak ważnej uroczystości często zajmuje wiele miesięcy. Para młoda i jej rodzice chcą sprawić, by każdy z zaproszonych gości poczuł się dostrzeżony i wyróżniony. Choć na polskich weselach nadal prym wiodą mocne alkohole, goście coraz częściej z ciekawością rozglądają się za dobrym i właściwie dobranym winem.

Niestety, wielu organizatorów imprez weselnych często zadowala się wąską i bardzo przeciętną ofertą win oferowaną w ogólnodostępnych sklepach i dyskontach. Nie wiedzą co tracą. Dobre, co niekoniecznie znaczy drogie, wina mogą nadać imprezie dodatkowy wymiar, dostarczyć gościom prawdziwej feerii niebagatelnych smaków i przyczynić się do świetnej, radosnej zabawy. Starannie wyselekcjonowane wina, podane w odpowiednim momencie i we właściwym akompaniamencie potraw, stają się nieodłącznym elementem każdej udanej imprezy. Dozując odpowiednio dramaturgię, wprowadzając na scenę kolejnych bohaterów naszej gronowej historii, możemy przez cały czas trwania wesela zaskakiwać gości nowymi, niebagatelnymi doznaniami smakowymi. Każde wino ma swoją magię, każda winnica ma do opowiedzenia swoją historię.

Wyborny wybór

Odpowiednio dobrane wino doskonale współgra z jedzeniem. Uszlachetnia serwowane gościom potrawy, jeszcze bardziej akcentując ich walory. Właściwy rodzaj wina posiada klucz, który potrafi otworzyć prawdziwą pełnię smaku każdego z dań. Doświadczony sommelier, znając weselne menu, może właściwie zaplanować kolejność serwowanych win, idealnie wkomponowując je w weselny scenariusz. Ale dobre wino nie tylko podkreśla smak potraw. Przede wszystkim w niesamowity sposób uszlachetnia chwile, w których nam towarzyszy. Dobra zabawa w lekkich objęciach schłodzonego musującego wina – hiszpańskiej cavy, włoskiego prosecco czy francuskiego szampana – ten wybór, z pewnością dostarczy gościom wielu niezapominanych wrażeń.

Do jedzenia najlepszym wyborem będzie niemiecki riesling oraz starannie wyselekcjonowane wina czerwone. Gościom, którzy gustują w białych winach, z pewnością spodoba się oferta z Południowego Tyrolu czy też z francuskiej Alzacji. Na weselnym stole coraz częściej znajdujemy potrawy kuchni sezonowej. Na przykład przed miłośnikami szparagów pojawia się trudny wybór między austriackim grüner veltliner, a portugalskim vinho verde. Bardzo pomocne w tych decyzjach mogą być Państwa podróże. W Waszej pamięci zapadł pobyt w Dolinie Loary, krainie średniowiecznych i renesansowych zamków? Lekki i mineralny melon de Bourgogne przywoła te wyjątkowe wspomnienia. Każda selekcja to osobna historia oraz indywidualne podejście do Klienta. I w tym właśnie tkwi piękno wina.

Czy dobre wino musi dużo kosztować?

Organizując wesele i mając na uwadze, że wino będzie jego istotnym elementem, warto przy jego wyborze podjąć świadomą i dobrze przemyślaną decyzję. Utarło się przekonanie, że dobre wino musi dużo kosztować. To nieprawda. Owszem, są marki win, które ze względu na swój prestiż, wiek i pochodzenie są drogie lub nawet bardzo drogie. Jest jednak szeroki wybór win, których ceny kształtują się w bardzo przystępnych granicach. Przy odpowiedniej wiedzy oraz bezpośrednim dostępie do producentów można kupić doskonałe wina w cenie około 20-40 złotych za jedną butelkę. Często są to wina, które pochodzą z winnic z tradycją sięgającą XV wieku! Są to oczywiście wina, które smakują o niebo lepiej niż te, które można kupić w dyskontach. I nie trzeba być znawcą, by to docenić.

Ile win zamówić?

Każde wesele ma swój indywidualny charakter. Odpowiednie oszacowanie ilości wina jest więc zależne od wielu kryteriów. Jeżeli planujemy, że wino będzie na imprezie alkoholem wiodącym, powinniśmy zaopatrzyć się w większą niż to zazwyczaj bywa ilość butelek. Na ogół w takich przypadkach zakłada się 2 butelki wina na 3 osoby. Dla bezpieczeństwa warto jednak zamówić ich trochę więcej, by uniknąć scenariusza, w którym na weselu nagle brakuje alkoholu. Dużo przyjemniejsza jest sytuacja, w której po weselu zostaje kilka lub kilkanaście butelek dobrego wina, a para młoda będzie się nimi cieszyć, wspominając udaną imprezę i przychylne komentarze ze strony gości.

Naturalne decyzje

Wesele można organizować na dwa sposoby. Potraktować je jako konieczność, doprowadzić do tego, by się odbyło i… szybko o nim zapomnieć. Można też uczynić ten dzień jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń życiu. Podobnie jest z wyborem wina. Można kupić kilka skrzynek wina w dyskoncie i z ulgą odhaczyć ten punkt. Można też zrobić inaczej – postarać się, by wino było wspaniałym i ważnym towarzyszem naszej imprezy. Od naszej dojrzałości i wyczucia estetyki zależeć będzie, który sposób wybierzemy.