Czym się zajmuje doradca kredytowy hipoteczny?

Czym się zajmuje doradca kredytowy hipoteczny?

Czy chcesz dowiedzieć się, jak zostać doradcą kredytowym hipotecznym? Specjaliści ci odgrywają kluczową rolę w procesie pomagania kupującym w znalezieniu sposobów na sfinansowanie odpowiedniego dla nich domu — zazwyczaj są główną osobą kontaktową, gdy kredytobiorca sfinalizuje transakcję hipoteczną.

 

Mówiąc dokładniej, pomagają kupującym znaleźć odpowiednie dla nich kredyty hipoteczne, które pasują do ich budżetu i pozwolą im na ich spłacanie bez ryzyka utraty płynności finansowej.

 

Doradca kredytowy hipoteczny wykonuje na co dzień następujące czynności:

  • Identyfikuje potencjalnych nabywców domów za pomocą reklam, bezpośrednich rozmów, prowadzonych seminariów stacjonarnych i internetowych i innych środków.
  • Zbiera wszystkie informacje o pożyczkobiorcy niezbędne do złożenia wniosku o pożyczkę
  • Prezentuje kredytobiorcom opcje kredytowe, które mają dla nich sens
  • Prowadzi dokładne rejestry transakcji hipotecznych
  • Koordynuje z innymi specjalistami ds. kredytów hipotecznych, takimi jak ubezpieczyciele i rzeczoznawcy

 

Doradcy nie tylko wspierają nabywców domów, ale pełnią istotną funkcję w branży nieruchomości. Dzięki odpowiedzialnym doradcom ilość oszustw hipotecznych i przejęć znacznie spada. Dobrzy doradcy kredytowi są na pierwszej linii frontu w utrzymaniu stabilnego rynku obrotu nieruchomościami.

Jakie cechy posiada dobry doradca kredytowy hipoteczny?

Każdy, kto myśli o tym, by zostać doradcą kredytowym, powinien zastanowić się, czy spełnia wymagania tego zawodu. Z jednej strony jest to niezwykle atrakcyjne zajęcie, które daje wiele satysfakcji zarówno w wymiarze spełniania stawianych sobie zadań, jak i osiągnięcia wysokich dochodów. Z drugiej strony jest to praca wymagająca dużego poświęcenia i głębokiego zaangażowania, jasnego i czytelnego systemu wartości i głębokiego przekonania o słuszności wybranej ścieżki zawodowej.

 

Poniżej znajdziesz inne wymagania, jakie powinien spełniać dobry doradca kredytowy hipoteczny. Sprawdź, czy ten opis jest zgodny z tym, co sam możesz powiedzieć o sobie.

 

Jeśli chodzi o cechy osobiste, doradcy powinni być ludźmi zorientowanymi na szczegóły. Będziesz zbierać różne informacje od potencjalnych pożyczkobiorców i przesyłać je pożyczkodawcom. Z tymi informacjami należy obchodzić się ostrożnie i dokładnie je prezentować. Utrzymanie porządku ma kluczowe znaczenie, ponieważ klienci, z którymi pracujesz, często będą podejmować najważniejszą decyzję zakupową w swoim życiu.

 

Jest to również korzystne (a właściwie wymagane), jeśli jesteś osobą towarzyską. Będziesz pracować z szeroką gamą ludzi, a osobiste rekomendacje zwykle stanowią dużą część Twojej firmy. Najważniejsze jest zrobienie dobrego wrażenia.

 

Znajomość branży nieruchomości — a przynajmniej chęć do nauki — to kolejna ważna cecha. Doradcy kredytowi muszą być na bieżąco z wszelkimi zmianami na rynku kredytów hipotecznych. Nowe produkty, innowacje i regulacje prawne są nieodłączną częścią codziennych zajęć.

 

Jeśli jesteś osobą, która zawsze chętnie uczy się czegoś nowego, praca doradcy może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

Formalne wymagania stawiane doradcom kredytowym hipotecznym

Doradca kredytowy hipoteczny codziennie zajmuje się wrażliwymi informacjami finansowymi potencjalnych nabywców domów. Działa również jako łącznik między instytucjami kredytowymi a potencjalnymi kredytobiorcami. Dla każdego, kto chce zostać doradcą kredytowym, jest to kariera wymagająca finansowego charakteru i stabilności. Ma to zapobiec angażowaniu się w branżę ludzi o niewłaściwym nastawieniu, co było jednym z głównych problemów, które doprowadziły do ​​załamania finansowego w 2008 roku.

 

Oznacza to, że musisz spełnić określone wymagania finansowe i mieć czystą historię kryminalną. Każdy z poniższych scenariuszy może spowodować odrzucenie wniosku o wydanie licencji:

  • wyrok za przestępstwo związane z oszustwem,
  • słaba historia kredytowa,
  • historia egzekucji lub innych znaczących niespłaconych długów,
  • wcześniej cofnięta licencja w podobnej branży.

 

Zawsze najlepiej jest ujawnić jak najwięcej we wniosku. Istnieją przypadki, w których organy regulacyjne zaakceptują wnioskodawcę, mimo że mają potencjalne sygnały ostrzegawcze. Na przykład istnieją wyjątki prawne dla wnioskodawców z niespłaconym długiem studenckim. Wyrok w sprawie karnej niezwiązany z oszustwem, takim jak jazda pod wpływem alkoholu, również może nie skutkować odrzuceniem licencji.