Czym jest echo serca i w jakim celu się je przeprowadza

Czym jest echo serca i w jakim celu się je przeprowadza

Czym jest echo serca i w jakim celu się je przeprowadza

Echokardiogram (echo serca) to prosty test, który wykorzystuje fale dźwiękowe (ultradźwięki) do wykonania ruchomego obrazu serca. Pozwala lekarzowi zobaczyć, jak pracuje mięsień sercowy oraz jak otwierają się i zamykają zastawki serca.

Istnieją 2 główne typy echa:

Echo przez klatkowe (TTE): sonda dopplerowska przesuwa się po klatce piersiowej, tworząc obrazy fal dźwiękowych serca przez ścianę klatki piersiowej

Echo przez przełykowe (TOE): mniejsza sonda jest wprowadzana do przełyku, umożliwiając szczegółowe obrazy struktur serca, ponieważ przełyk znajduje się tuż za sercem.

Dlaczego przeprowadza się echo serca

Ten powszechny test ma na celu sprawdzenie wielkości i funkcjonowania twojego serca. Dzięki niemu lekarz Może sprawdzić, jak dobrze pompuje serce, czy zastawki otwierają się i zamykają normalnie, określić, czy w sercu znajduje się jakiś skrzep, wykryć infekcję zastawek lub płynu otaczającego serce oraz objawy niewydolności serca. Twój lekarz może zasugerować wykonanie badania echo serca, jeśli podejrzewa problemy z zastawkami serca lub jeśli masz objawy duszności bądź bólu w klatce piersiowej.

Standardowy echokardiogram przez klatkowy nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Możesz odczuwać pewien dyskomfort na ścianie klatki piersiowej, gdy sonda jest przesuwana na klatce piersiowej w celu uzyskania najlepszych zdjęć.

Jeśli wykonano echo przez przełykowe, gardło może boleć przez kilka godzin później. Rzadko rurka może drapać wnętrze gardła, pozostawiając dyskomfort nieco dłużej.

Jak przeprowadza się echo serca i co się dzieje w trakcie badania

Standardowe echo serca przez klatkowe rozpoczyna się od ułożenia pacjenta na plecach lub boku. Technik lub lekarz nałoży specjalną galaretkę na sondę, którą następnie umieszcza się na klatce piersiowej i przesuwa, aż zostanie zarejestrowany dobrej jakości obraz serca. Czasami może się zdarzyć, że obrazy są trudne do uzyskania i sonda musi zostać przesunięta, więc może wystąpić pewien dyskomfort na ścianie klatki piersiowej. Pamiętaj, aby powiedzieć operatorowi, jeśli czujesz się niekomfortowo lub odczuwasz jakieś dolegliwości z tym związane.

Technik przeprowadzający badanie przyjrzy się wielu różnym widokom twojego serca, aby dać lepsze wyobrażenie o tym, jak ono wygląda. Fale dźwiękowe tworzą obrazy twojego serca, które możesz zobaczyć na monitorze. Możesz usłyszeć pulsujący „świszczący dźwięk”. Jest to ultradźwięk rejestrujący przepływ krwi przez serce. Technik zarejestruje obrazy twojego serca. Cały zabieg może trwać do 25 minut i nie ma skutków ubocznych.

 

W przypadku wykonywania badania echo serca metodą przez przełykową gardło zostanie najpierw znieczulone środkiem znieczulającym w sprayu lub żelu, a pacjent może otrzymać lekarstwo, które pomoże się zrelaksować. Elastyczna rurka zawierająca sondę przetwornika jest następnie wprowadzana przez gardło do przełyku. Po umieszczeniu sondy można ją ustawić w celu uzyskania szczegółowych obrazów serca i zastawek serca.

Poziom tlenu w organizmie pacjenta będzie monitorowany podczas badania, aby sprawdzić, czy nie występują problemy z oddychaniem spowodowane przez leki uspokajające.

Po zakończeniu testu pacjent może zwykle wznowić normalne czynności. Jeśli echo jest normalne, dalsze testy mogą nie być potrzebne. W zależności od tego, dlaczego był wykonywany test, może być konieczne powtórzenie go za kilka miesięcy lub co roku. Leczenie zależy od tego, co sugerują wyniki badania i jakie są konkretne oznaki i objawy.

Wyniki badania echo serca

Często obrazy są później przeglądane przez kardiologa, a raport zostanie przesłany do lekarza kierującego z wszelkimi zaleceniami leczenia, jeśli będzie to wskazane.

Wyniki mogą pokazywać:

Rozmiar serca – powiększone serce lub pogrubione ściany serca mogą wynikać z problemów z sercem, w tym uszkodzonych zastawek, wysokiego ciśnienia krwi, kardiomiopatii, migotania przedsionków.

Czynność serca – siła pompowania mięśnia sercowego może być mierzona jako procent krwi wypompowywanej z serca przy każdym uderzeniu serca. Nazywa się to frakcją wyrzutową.

Uszkodzenia mięśnia sercowego – uszkodzenia spowodowane zawałem serca można zaobserwować, gdy izolowane części ściany mięśnia poruszają się słabo lub słabo.

Osłabione lub uszkodzone zastawki – zastawki nie otwierają się na tyle szeroko, aby umożliwić odpowiedni przepływ krwi lub nie zamykają się całkowicie, umożliwiając powrót krwi.

Wady serca – można zidentyfikować problemy z komorami serca, nieprawidłowe połączenia między komorami lub głównymi naczyniami krwionośnymi oraz wady wrodzone.