Właściwości materiałów budowlanych

Właściwości materiałów budowlanych

Wszystkie materiały budowlane charakteryzują się określonymi właściwościami. Nie inaczej jest w przypadku cegieł i pustaków. Dlatego trzeba wiedzieć na jakie cechy zwracać uwagę przy ich kupnie. Pozwoli to uniknąć poważnych błędów, które odbiją się negatywnie na wznoszonym budynku.

Wytrzymałość

To bez wątpienia jedna z ważniejszych cech charakteryzujących zarówno pustaki, jak i cegły. Im wyższa wytrzymałość, tym lepiej. Cegły i pustaki o dużej wytrzymałości cechują się lepszą trwałością. Najbardziej wytrzymałe są obecnie cegły klinkierowe, które stosować można bez obaw nawet na zewnątrz budynków. Świetnie znoszą one niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie zmieniają swojego wyglądu i nie odkształcają się na skutek działania mrozu, wysokich temperatur oraz wilgoci.

Izolacyjność termiczna

W zdecydowanej większości przypadków producenci oznaczają ją, sięgając po współczynnik przewodzenia ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym dany materiał lepiej przewodzi ciepło. Współczynnik przewodzenia ciepła zawsze ma stałą wartość dla danego materiału. W przypadku pustaków wpływ na wartość tego współczynnika ma przede wszystkim zastosowany układ szczelin.

Izolacyjność akustyczna

Im wyższa wartość tego parametru, tym dany materiał skuteczniej tłumi hałas. Ściany w domach najlepiej jest budować z materiałów, które zapewnią ciszę i spokój. Tyczy się to szczególnie tych domów, które mają znaleźć się w pobliżu ruchowej drogi czy placu zabaw dla dzieci. Warto pamiętać, że ciężkie materiały budowlane na ogół bardzo dobrze tłumią dochodzące z zewnątrz hałasy. Tak właśnie jest w przypadku wszystkich materiałów budowlanych, które wykonywane są z ceramiki.

Cegły i pustaki mają dzisiaj ogromną konkurencję w postaci dużo nowszych materiałów. Jednocześnie są nadal chętnie wykorzystywane. Cechują się ogromną trwałością, a wielość ich rodzajów sprawia, że dobranie ich do własnych potrzeb i oczekiwań nie jest trudne. Kupując je, trzeba jednak pamiętać o wymienionych wyżej parametrach. Zwiększy to szansę na zakup materiałów idealnych.