Dzieci z bulerbyn – książka naszego dzieciństwa

Dzieci z bulerbyn – książka naszego dzieciństwa

Dzieci z Bullerbyn wydanie kolekcjonerskie ze sklepu taniaksiazka.pl powstało specjalnie z myślą o największych fanach popularnej powieści dla dzieci, na której wychowało się wielu Polaków. Wydanie zawiera taką samą szatę graficzną oraz ilustracje jakie pojawiły się w pierwszej publikacji w Polsce w 1957 roku. Powieść Astrid Lindgren nadaje się też idealnie jako pierwsza książka dla dziecka do samodzielnego czytania.

Powieść o szczęśliwym dzieciństwie

Lisa, Bosse, Lasse, Britta, Anna i Olle to szóstka dzieci mieszkająca w małej szwedzkiej wiosce Bullerbyn, której nazwę można przetłumaczyć na polski jako “Hałasowo”. Akcja książki rozgrywa się prawdopodobnie tuż przed II wojną światową. Narratorką powieści jest siedmioletnia Lisa, która opowiada o swoim życiu i przygodach jakie przeżywa z rodzeństwem i przyjaciółmi. Dziewczynka mieszka z dwoma braćmi w Zagrodzie Środkowej, a pozostałe dzieci mieszkają w Zagrodzie Północnej i Południowej. Mogłoby się wydawać, że życie na wsi bywa nudne i uciążliwe, ale nie dla szóstki dzieci z Bullerbyn. Dzięki dużej pomysłowości każdy dzień jest dla nich wielką przygodą – nawet długa droga do szkoły nie jest w stanie im zepsuć humoru. Dzieci wymyślają wiele różnych zabaw jak szukanie skarbów, ucieczka z domu, łowienie raków i spanie na stogu siana. W książce nie brakuje również poważniejszych tematów jak pomaganie innym w potrzebie, rozwiązywanie konfliktów czy odpowiedzialność i opieka nad zwierzętami. Pomiędzy chłopcami i dziewczętami często dochodzi też do rywalizacji i kłótni. Czytając książkę dzieci pobudzą swoją wyobraźnię i dowiedzą się w jaki sposób można spędzać czas bez użycia komputerów i telefonów. Książka autorstwa Astrid Lindgren przetłumaczona została na kilkadziesiąt języków i podbiła niemal cały świat stając się jedną z najsłynniejszych powieści autorki. “Dzieci z Bullerbyn” do dzisiaj wzruszają i bawią do łez kolejne pokolenia dzieci, a także dorosłych, którzy chcą sobie przypomnieć beztroskie czasy szczęśliwego dzieciństwa.

Kilka słów o autorce

Astrid Lindgren urodziła się w 1907 roku w Vimmerby, a zmarła w 2002 roku w Sztokholmie. Była najsłynniejszą szwedzką pisarką na świecie, a liczba sprzedanych egzemplarzy jej książek wyniosła ponad 160 milionów. Lindgren zaczynała swoją karierę pisarską od tworzenia reportaży w gazetach. Stworzyła wiele niezapomnianych książek dla dzieci, które osiągnęły sukces dzięki lekkiemu stylowi autorki. Do jej najsłynniejszych powieści należą: