Jak pielęgnować psa z długą sierścią?

Jak pielęgnować psa z długą sierścią?

Psia sierść wymaga regularnej i dokładnej pielęgnacji. Im dłuższa, tym zadanie wydaje się trudniejsze. Na szczęście dostępne na rynku akcesoria ułatwiają czesanie i mycie nawet dłuższych włosków. Jest też kilka zasad dotyczących pielęgnacji, o których warto pamiętać. Dzięki temu dużo łatwiej zadbać o zdrowy i schludny wygląd czworonożnego pupila.

Pielęgnacja psiej sierści – dlaczego jest ważna?

Przede wszystkim czesanie sierści korzystnie wpływa na ukrwienie skóry. Skołtuniona i brudna sierść nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też być siedliskiem kleszczy, pcheł czy roztoczy. Wystarczy wyższa temperatura czy wilgoć, aby pojawiły się choroby grzybicze. Usuwanie martwych włosków pozwala skórze psa oddychać i przyczynia się do wzrostu nowej sierści. Pozytywnie wpływa też na samopoczucie psa.

Akcesoria do pielęgnacji psiej sierści

Czesanie długiej sierści nie musi być wyczerpujące. Wystarczy wybór odpowiednich akcesoriów i regularna (najlepiej codzienna) pielęgnacja. W czasie czesania nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów. Nie należy też ograniczać czesania wyłącznie do wierzchniej warstwy. Aby efekt był zadowalający trzeba szczotką lub grzebieniem dotrzeć do włosków, które znajdują się pod spodem.

Jakie akcesoria ułatwiają czesanie psa?

Metalowy grzebień

Można nim rozczesywać supełki czy kołtuny. W czasie linienia szczególnie przydaje się grzebień o ciasno rozstawionych zębach.

Szczotka

Kolejny sprzęt, który sprawdza się w codziennej pielęgnacji sierści. Wykonana z włosia zadba o miękkość psiej sierści.

Filcak

Sprawnie usuwa skołtunioną sierść, której nie da się rozczesać.

Nożyczki

Przydatne do podcinania sierści w okolicy uszu, łap, genitaliów czy głowy. Dobrze jeżeli mają zaokrąglone ostrza, to zagwarantuje bezpieczeństwo strzyżenia.

Kąpiel

Nieco inaczej wygląda sprawa z kąpielą psa. Tę zaleca się wykonywać jak najrzadziej, najlepiej przy użyciu łagodnych kosmetyków. Na dnie wanny lub brodzika należy położyć matę antypoślizgową, która zagwarantuje stabilną pozycję psa w czasie kąpieli. Równie ważna jest odpowiednia temperatura wody, czyli około 36 stopni. Jeśli pies wierci się i nie pozwala się wykąpać, to warto wcześniej nasmarować brzeg wanny mokrą psią karmą.

Mycie pupila należy zacząć od tułowia i kończyn. Dopiero na samym końcu można przejść do mycia głowy, szczególnie chroniąc przed wodą uszy, nos i oczy psa.

Po dokładnym spłukaniu szamponu i nałożeniu odżywki, psa trzeba okryć ręcznikiem. Do suszenia można wykorzystać suszarkę, pamiętając o odpowiedniej odległości i odpowiednim kierunku suszenia, czyli z włosem.