Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia znaczenie zdrowego stylu życia. Tej tematyce poświęca się wiele miejsca w mediach. Na alarm biją także lekarze, którzy widzą złe nawyki Polaków i ich katastrofalne skutki. Jednocześnie warto zauważyć, że aby prowadzić zdrowy styl życia wystarczy tylko wdrożyć kilka zmian w codziennym funkcjonowaniu.

Odżywianie

Na tym polu Polacy mają dużo do zrobienia. Wielu z nas ma fatalne nawyki żywieniowe za co w dużej części odpowiada rodzinna kuchnia. Mnóstwo Polaków pomija śniadania oraz jada zbyt późne i ciężkie kolację. Tradycyjna kuchnia polska nie sprzyja utrzymywaniu zdrowia w dobrej kondycji. Jest w niej zbyt dużo potraw ciężkostrawnych i smażonych. My Polacy spożywamy zdecydowanie za dużo czerwonego mięsa. W posiłkach dominują niezdrowe węglowodany w tym przede wszystkim ziemniaki w połączeniu z białą mąką. Nie brakuje też osób które odżywiają się zbyt monotonnie pochłaniając na wszystkie posiłki kanapki. Polacy coraz częściej sięgają także po dania typu fast food oraz gotowe dania obiadowe z supermarketów. Musimy więc nauczyć się odżywiać zdrowiej i wprowadzać urozmaicenia do codziennej kuchni. Przede wszystkim w posiłkach powinno pojawiać się więcej warzyw i owoców. Ważne jest także to, aby spożywać ryby, zdrowe tłuszcze i produkty pełnoziarniste. Osoby które nie potrafią samodzielnie komponować zdrowych i urozmaiconych posiłków mogą korzystać z cateringu dietetycznego. Należy też dbać o to, by jeść często ale niewielkie posiłki o stałych porach, co jest najkorzystniejsze dla naszego żołądka.

Sprawność fizyczna

Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Na tym polu Polacy również mają dużo do zrobienia. Pocieszające jest jednak to, że w ostatnich latach możemy obserwować coraz więcej osób uprawiających sport, korzystających z rowerów i siłowni zewnętrznych. Dzięki temu, że częściej wyjeżdżamy na urlopy poza miejsce zamieszkania również mamy okazję do uprawiania sportu. Ważne jest by aktywność fizyczna była naszym regularnym nawykiem. Jest to szczególnie istotne w czasach gdy większość z nas porusza się samochodami i jest mniej okazji do spacerów. Każdy człowiek, który dba o swoje zdrowie powinien znaleźć chociaż jeden rodzaj aktywności fizycznej, która będzie mu odpowiadała. Może to być poranna gimnastyka, bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy regularne ćwiczenia na siłowni. Jeśli ktoś lubi sporty zespołowe może uprawiać siatkówkę, piłkę ręczną albo chodzić z partnerem na tenisa.

Profilaktyka medyczna

Kolejnym niezwykle istotnym elementem zdrowego stylu życia jest profilaktyka medyczna. Chodzi tutaj przede wszystkim o regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Wielu Polaków to zaniedbuje. Wymówką zwykle jest brak czasu ale nie brakuje też osób które boją się badań i pojawienia się trudnej diagnozy. Tymczasem trzeba do tego podchodzić zdroworozsądkowo. Nawet jeśli pojawi się ciężka choroba to zawsze lepiej jest wiedzieć wcześniej niż później. Można wtedy szybko zareagować i rozpocząć leczenie. Badania profilaktyczne szczególnie często zaniedbują osoby, które mają szczęście być w dobrej formie i jak na razie nie odczuwają żadnych objawów. Jednocześnie trzeba być świadomym tego, że jest wiele chorób które rozwijają się bezobjawowo. Każdy dorosły człowiek raz na kilka lat powinien przebadać się u swojego lekarza rodzinnego. Zwykle wtedy zlecona jest morfologia, badanie moczu, USG brzucha, EKG. Jeśli lekarz uzna to za konieczne może także skierować pacjenta na gastroskopię, kolonoskopię albo specjalistyczne badania u kardiologa. U osób otyłych warto też monitorować poziom glukozy. Ponadto należy pozostawać stale pod kontrolą lekarza stomatologa i okulisty. Kobiety raz do roku powinny odwiedzić ginekologa, wykonać cytologię oraz inne zlecone badania. Mężczyźni którzy ukończyli 45 rok życia powinni udać się do urologa, gdzie będzie przeprowadzone badanie szacujące prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty.