Tran – bomba witaminowa

Tran – bomba witaminowa

Tran jest to ciekły tłuszcz pozyskiwany z wątroby wielorybów, fok lub ryb z rodziny dorszowatych. Zaskakuje jego bogata zawartość związków korzystnych dla zdrowia człowieka. Należy tu wyróżnić kwasy omega-3 i omega-6, a także witaminy A, D i E.

Kilkadziesiąt lat temu tran podawano dzieciom w przedszkolach. Obecnie na rynku dostępne są kapsułki.

Tran – witaminy

Tran bogaty jest w witaminę A, czyli retinol. Witamina ta odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu nabłonków i skóry. Dodatkowo umożliwia prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, a także odgrywa kluczową rolę w widzeniu. Retinol zawarty komórkach pręcikonośnych pod wpływem fotonu światła zmienia swoją konformację przestrzenną, co z kolei imituje impuls nerwowy. Niedobór witaminy A prowadzi do ślepoty zmierzchowej, czyli tzw. kurzej ślepoty. Oprócz tranu, prekursora witaminy A (beta karotenu) należy szukać w marchewce, papryce czy pomidorze.

Drugą witaminą, która w ogromnych ilościach występuje w tranie, jest witamina D3, czyli kalcytriol. Witamina D powstaje w skórze człowieka z 7-dehydrocholeaterolu. Dalsze procesy zachodzą w wątrobie i nerkach. Pomimo tego, że człowiek potrafi syntezować witaminę D, to robi to w niedostatecznej ilości. Witamina D reguluje gospodarkę wapniową organizmu. Bierze udział w odkładaniu wapnia w kościach, dzięki czemu są one twarde i wytrzymałe. Wzmaga także wchłanianie tego pierwiastka z jelit. Niedobór witaminy D prowadzi do krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych. Dodatkowo witamina D aktywuje geny dla defensyn, czyli ludzkich antybiotyków. Antybiotyki te są w stanie zwalczyć wiele bakterii np. prątek Kocha. Oznacza to, że witamina D pobudza układ immunologiczny człowieka. Witamina ta występuje także w jajach czy produktach mlecznych. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Kwasy omega w tranie

Kwas omega-3 zawiera podwójne wiązanie przy trzecim węglu od końca w swoim łańcuchu węglowym, a kwas omega-6 przy szóstym atomie węgla. Oznacza to, że są to kwasy nienasycone.

Badania wskazują, że kwas omega-3 działa przeciwnowotworowo oraz hamują procesy starzenia się komórek organizmu. Dodatkowo zmniejsza on ryzyko zawału mięśnia sercowego.

Kwas omega-6 należy do NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to związki, które muszą być pobierane z pokarmem i jednocześnie są niezbędne do życia. Dodatkowo odpowiada za prawidłową kondycję skóry.

Tran to niezwykle bogate źródło dobrych dla zdrowia człowieka związków. Warto rozpatrzeć suplementację tego charakterystycznego tłuszczu z wątroby wieloryba.