Czy internet szkodzi dzieciom?

Czy internet szkodzi dzieciom?

Wielu dorosłych nie koniecznie interesuje się tym, co ich dzieci robią na co dzień w sieci. Przeważnie wynika to z przekonania, że nie mają one na pewno dostępu do treści szkodliwych czy że są zbyt inteligentne, żeby dać się wplątać w coś niebezpiecznego. Tymczasem internet może szkodzić dorosłym, z pozoru w pełni świadomym dorosłym, więc nie ciężko domyślić się, że dzieci również są w tej materii narażone.

Jak szkodzi internet?
Oczywiście sam internet, jako swego rodzaju medium nie musi być z gruntu szkodliwy. W zasadzie wręcz przeciwnie może on bardzo pomóc młodym osobom, zwłaszcza w zdobywaniu wiedzy czy utrzymywaniu kontaktów ze swoimi rówieśnikami, ale nie oznacza to, że każdorazowo idzie za tym coś dobrego. W końcu zarówno wiedza, jak i pisanie z kimś przez internet mogą być szkodliwe. Nigdy nie wiemy, czy przekazywane nam informacje są prawdziwe ani kto jest po drugiej stronie. Nawet jeśli obecnie wydaje nam się, że większość jednak nie zrobi nam niczego złego, to takie podejście może tylko osłabić naszą czujność i sprawić, że nasze dziecko będzie bardziej podatne na negatywny wpływ.

Czy dzieci nie powinny być odporne?
Współczesne dzieci na pewno wiedzą o internecie i korzystaniu z niego więcej, niż ich dorośli rodzice, prawda? Niestety nie do końca jest to prawda, głównie dlatego, że dzieciaki nie mają żadnej realne wiedzy o internecie, o ile na własną rękę nie zgłębiają tego tematu. Często kiedy wydaje im się, że są znacznie bardziej zaawansowane, ich pewności siebie całkowicie osłabia ich czujność, przez co między innymi łatwiej jest ich oszukać w internecie. Do tego dzieciom łatwiej jest wplątać się w nieciekawe towarzystwo, między innymi na różnego rodzaju grupach na Facebooku, a sporo osób nie będzie miało żadnych skrupułów przed wykorzystaniem swoich młodszych „kolegów”.

Jak środowisko internetowe wpływa na dzieci?
Internet aż roi się od różnego rodzaju zamkniętych społeczności, wśród których dzieją się bardzo specyficzne rzeczy. Oczywiście większość z nich jest zupełnie niegroźna i zupełnie nie będziemy się musieli obawiać o nasze dziecko, ale zdarzają się i takie, które nastawione są na szkodzenie dzieciom i niestety te grupy czy społeczności częściej przyciągają najmłodszych. Szkodzenie na takich grupach to niekoniecznie naciąganie na pieniądze, ale przekazywanie niewłaściwych poglądów, które zasiewają w młodych osobach bardzo szkodliwe podejście do świata, takie jak dyskryminację, pogardę czy gloryfikację różnego rodzaju zaburzań, takich jak depresji, anoreksji czy bulimii.