Nadmierne spożycie soli, a zdrowie człowieka

Nadmierne spożycie soli, a zdrowie człowieka

[b]Sól to jedna z najbardziej znanych przypraw, które wykorzystywane są w kuchni. Poprawia ona znacząco smak potraw, jak również, w pewien sposób uzależnia od swojego aromatu. Dzięki odpowiednio dobranej ilości soli możliwa jest także konserwacja niektórych produktów spożywczych, a co za tym idzie możliwość dłuższego jej przechowywanie. Jednakże czy spożywanie nadmiernej ilości soli służy naszemu zdrowiu? Jakie mogą być konsekwencje „przedawkowania” soli? Jak wyeliminować ten składnik z codziennej diety?[/b]

[h2]Pozytywne właściwości soli[/h2]
Sól to składnik odżywczy, który posiada zarówno dobroczynne działanie na ludzki organizm, jak i w pewnym sensie go niszczy. Wszystko zależne jest od rodzaju soli, a przede wszystkim ilości jej spożywania. Wśród pozytywnych i dobrych wartości i właściwości soli warto wymienić:
– bogate źródło, niezbędnego do życia i funkcjonowania organizmu, sodu
– normuje i uczestniczy w regulacji odpowiedniego ciśnienia wewnątrzustrojowego,
– posiada ogromny wpływ na gospodarkę wodną organizmu,
– utrzymuje prawidłową gospodarkę kwasowo – zasadową, itp.
[b]Jednakże czy spożywanie soli przynosi same pozytywne efekty? Czy substancja ta może zaszkodzić człowiekowi?[/b]
[h2]Negatywny wpływ soli na ludzki organizm[/h2]
Spożywanie soli może również przynosić negatywne efekty. Wszystko zależne jest od ilości, która znajduje się w codziennej diecie. Składnik ten często dodawany jest do różnego rodzaju potraw, przekąsek czy dodatków, w sposób niezauważalny przez człowieka. Warto zatem, zwrócić szczególną uwagą na załączony na etykiecie produktu skład. Wśród najbardziej natywnych cech nadmiernego spożywania soli znajdują się:
– uszkodzenie nerek,
– powstawanie wszelkiego rodzaju schorzeń układu pokarmowego – nowotwór żołądka,
– udar mózgu,
– nadwaga,
– nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie,
– wypłukiwanie mikroelementów z organizmu – np. fosforu,
– powtarzanie cukrzycy II typu,
– osteoporoza, itp.
[b]Jak zatem zadbać o własne zdrowie i wyeliminować sól w codziennej diety? Czym zastąpić ten smaczny i przyciągający składnik?[/b]
[h2]Sól w codziennym jadłospisie[/h2]
Sól to składnik, który powinien znajdować się w codziennym jadłospisie każdego z nas. Jednakże należy zwracać uwagę na ilość przyjmowanej substancji, jak również jej obecność w nieoczywistych produktach. Przyrządzając własne dania należy zastąpić sól innymi produktami i przyprawami.
Doskonałym uzupełnieniem dań, jak również artykułami pozytywnie wpływającymi na zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych są zioła. Stosowanie ich w diecie pozwoli utrzymać na dobrym poziome gospodarkę wewnętrzna, jak również zachować dobry smak.
Dzienne spożywanie soli powinno utrzymywać się na poziomie 5g, co jest jednoznaczne z jedną łyżeczką deserową produktu. Taka ilość soli pozytywnie wpływa na organizm. Dzięki etykietom i rozpiskom możliwe jest przeanalizowanie dziennego przyjmowanie tegoż składnika oraz stworzenie zdrowej i przystępnej dla każdego diety.
Warto również zwrócić uwagę na rodzaje soli, które zawierają różną ilość sodu. Najbardziej zdrowymi alternatywami są:
– sól ziołowa,
– sól potasowa,
– himalajska, itp.

Spożywając codzienne posiłki, jak również tworząc indywidualną dietę, warto pamiętać o tym, iż obecność soli jest potrzebna i pożądana. Dzięki niej możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz regulowanie gospodarki wewnętrznej człowieka. Należy zwrócić uwagę na ilość i jakość przyjmowanego składnika, jak również dbać własne zdrowie.