Nietypowe objawy stresu

Nietypowe objawy stresu

Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz się stresowałeś? Jak reagowało Twoje ciało? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że stres może powodować zaskakujące objawy – od problemów z koncentracją po nudności i wysypkę. Czasami Twoje ciało wysyła sygnały, których nie powinieneś ignorować. Sprawdź na co zwracać uwagę.

Ból głowy

Dokuczliwy ból głowy jest jednym z pierwszych objawów stresu. W reakcji na stresującą sytuację, zwykłe codzienne czynniki, na które zazwyczaj nie zwracasz nawet uwagi, np. ruch uliczny, mogą wywołać napięciowy ból głowy. Wraz ze stopniem nasilenia się stresu, bólowi głowy mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak sztywnienie mięśni, czy nudności.

Najlepszym lekarstwem jest oczywiście, o ile to możliwe, wyeliminowanie czynnika powodującego stres. Jednak czasami ból może być tak intensywny, że zaczyna zakłócać Twoje funkcjonowanie. W takiej sytuacji powinieneś udać się do lekarza.

Wysypka

Jednym z mało znanych objawów stresu jest wysypka w postaci czerwonych plam lub małych krostek, występujących na brzuchu, plecach, ramionach i twarzy. Chociaż powody jej powstawania nie są do końca wyjaśnione, to niektórzy specjaliści twierdzą, że ma to związek z wpływem stresu na układ odpornościowy organizmu. Jako środek zapobiegający wysypce zalecają stosowanie metody głębokiego oddechu. Gdy poczujesz stres wykonaj 5 – 10 głębokich oddechów.

Napięte mięśnie

Choć ból karku kojarzy się zazwyczaj ze spędzaniem zbyt wielu godzin przy komputerze, to jednak może być objawem stresu, który znacząco wpływa na Twój układ szkieletowo – mięśniowy. Aby złagodzić nieco ten objaw weź kilka głębokich oddechów i pokręć delikatnie głową, aby rozluźnić napięte mięśnie.

Zapominalstwo

Narażenie na długotrwały stres może powodować problemy z pamięcią. Na pewno zdarzyło Ci się zapomnieć gdzie zostawiłeś klucze, czy zamknąłeś dom lub że byłeś umówiony na spotkanie, i nie skojarzyć tego ze stresem. Na szczęście takie luki w pamięci nie są trwałe i zazwyczaj mijają wraz ze zmniejszeniem się poziomu stresu. Chcesz aby Twój mózg funkcjonował lepiej i był bardziej odporny? Idź na spacer, na basen lub potańcz. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na kondycję Twojego mózgu.

Dezorientacja

Nie możesz się zdecydować co ubrać lub jaki zjeść obiad? Od pewnego czasu masz problem z podejmowaniem najprostszych decyzji? Stres może powodować rozproszenie i brak koncentracji, co może być bardzo uciążliwe w życiu codziennym. Dobrym sposobem na przywrócenie koncentracji jest ćwiczenie dużych grup mięśniowych, takich jak nogi. Dlatego spacer czy jazda na rowerze może znacząco poprawić Twój nastrój, jednocześnie obniżając poziom stresu.