Odzież robocza – jaką wybrać, aby spełniała odpowiednie wymagania?

Odzież robocza – jaką wybrać, aby spełniała odpowiednie wymagania?

W wielu zakładach pracy zapewnienie odzieży roboczej należy do obowiązków pracodawcy. Jest tak, jeśli jest ona niezbędna do wykonywania zawodowych obowiązków oraz zapewnienia podstawowego bezpieczeństwa. Z odzieżą roboczą najczęściej można spotkać się na budowie lub też w zakładach spawalniczych i firmach zajmujących się produkcją. Jeśli więc stoisz przed obowiązkiem zakupu odzieży dla swoich pracowników, to powinieneś wiedzieć parę rzeczy na ten temat. Jakie wymagania powinna spełniać odzież robocza i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Odzież robocza dostosowana do rodzaju wykonywanych obowiązków

Pierwszą, a zarazem jedną z kluczowych kwestii jest zastanowienie się nad tym, jakie zadania powinna spełnić odzież robocza danego pracownika. Powinna go ona chronić przed skrajnymi temperaturami? A może jej głównym zadaniem będzie ochrona prywatnych ciuchów pracownika przed zabrudzeniem? Odpowiedź na to pytanie da Ci już wskazówkę co do tego, na jakiego typu odzieży powinieneś się skupić. Do elementów odzieży roboczej można zaliczyć: spodnie, rękawice, czapki, koszulki, kurtki, okulary i kombinezony. Każda z tych rzeczy sprawdzi się podczas wykonywania konkretnego zajęcia.

Na przykład rękawice oraz okulary są niezbędne spawaczom, którzy są narażeni na zranienia rąk oraz kontakt z ostrymi odłamkami, które powstają podczas procesu spawania. Z kolei malarze powinni posiadać kombinezony, które ochronią ich prywatne ubrania przed zabrudzeniem farbą. Nie możesz więc kupić swoim pracownikom pierwszego lepszego ubrania, które nie jest dopasowane do ich potrzeb. Taka ignorancja mogłaby zagrozić ich zdrowiu a w ekstremalnych przypadkach nawet życiu, jeśli doszłoby do poważniejszego wypadku, a pracownik nie byłby odpowiednio zabezpieczony.

Na co zwrócić uwagę wybierając odzież roboczą?

Jeśli już wiesz, jakich konkretnie elementów garderoby potrzebują Twoi pracownicy, to przyszedł czas na to, aby je kupić. Aby odzież służyła im jak najdłużej, a jednocześnie chroniła przed różnego typu zagrożeniami, powinna być ona wysokiej jakości. W niektórych przypadkach konieczne będzie sprawdzenie, czy odzież robocza, którą chcesz kupić, spełnia odpowiednie normy np. dotyczące odporności na przecięcie czy wysokie i niskie temperatury. Nie należy w tej kwestii za bardzo oszczędzać i powinno się wybierać ciuchy, które będą stanowić najlepszą ochronę podczas pracy – nawet jeśli nie będą one należeć do najtańszych.