Najpowszechniejsze mity zdrowotne

Najpowszechniejsze mity zdrowotne

Cały czas jesteśmy bombardowani różnymi trendami, które obiecują nam wieczną młodość i zdrowie. Niestety, najczęściej jedyne co zyskujemy to kolejny zawód. Które z nich są tylko mitami? Oto kilka przykładów.

Probiotyki na każdego wpływają korzystnie

Probiotyki posiadają  zdolność tworzenia dobrych bakterii w naszym układzie pokarmowym. Producenci suplementów zawierających je przekonują nas, że każdy powinien je zażywać ze względu na korzyści zdrowotne z nich wynikające. Niestety nie do końca jest to prawda. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych cech danego organizmu. Zgodnie z badaniami nie każdy organizm tak samo zareaguje na podany probiotyk, a co za tym idzie nie w każdym przypadku zadziała.

Środek do dezynfekcji rąk nie jest skuteczny

Dezynfekcja rąk w ostatnim okresie jest jedną z podstawowych codziennych czynności. Część ludzi nie wierzy jednak w jej skuteczność, przekonując że mycie rąk za pomocą zwykłego mydła i wody jest bardziej efektywne. Jest to niestety często powielany mit. Mycie rąk zwykłym mydłem pomaga usunąć bakterie, jednak dodatkowe stosowanie środka dezynfekującego na bazie alkoholu jest skuteczniejszą metodą.

Używanie antyperspirantu może powodować raka

Jest to jeden z najczęściej rozpowszechnionych mitów dotyczących zdrowia. Nie zyskał on jednak dotąd potwierdzenia naukowego. Dla osób obawiających się mimo wszystko ryzyka, na rynku dostępne są alternatywy w postaci antyperspirantów zawierających wyłącznie naturalne składniki.

Porcję multiwitamin należy przyjmować codziennie

Powszechnie uważa się, że im więcej witamin przyjmujemy tym lepiej. Niestety nie każdy wie, że czasami nadmiar niektórych witamin może nam wręcz zaszkodzić. Dlatego suplementację witamin należy prowadzić ściśle według ich niedoboru w naszej codziennej diecie, a nie stosować ich na zapas.

Ocet jabłkowy pomaga w utracie wagi

Wiele osób uważając, że ocet jabłkowy pomoże im schudnąć dodaje go niemal do każdej potrawy. Faktem jest, że wspomaga trawienie i pomaga regulować poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, jednak nie ma nic wspólnego z utratą masy ciała. Natomiast jego nadmiar może powodować zgagę i próchnicę zębów.

Węgiel aktywowany jest dobry na każdą dolegliwość

Badania wykazały, że węgiel aktywowany może pomagać w przypadkach medycznych takich jak ostre przedawkowanie. Jednak ostatnio modne stało się promowanie go jako uniwersalnego środka oczyszczającego – od skóry twarzy po układ pokarmowy. Nie istnieją naukowe dowody na poparcie tego faktu. Natomiast może on powodować nudności, wymioty i zaparcia.