Social media w biznesie

Social media w biznesie

Social media są obecnie jednym z głównych źródeł informacji. Znajdziemy tam nie tylko wiadomości dotyczące naszych znajomych, ale też ciekawostki z różnych zakątków kraju. Media społecznościowe są szczególnie pomocne podczas reklamowania firm. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube posiadają ogromna liczbę użytkowników – to właśnie dlatego social media w biznesie stały się głównym kanałem komunikacji z klientem.

Social media spełniają różne funkcje. Fora i czaty służą komunikacji i dyskusji, grupy branżowe na Facebooku mają na celu budowanie i podtrzymywanie wzajemnych relacji. Mikroblogi i fanpage spełniają funkcje informacyjne. Wspomniane już grupy na Facebooku, ale i blogi czy LinkedIn pozwalają na prezentowanie opinii i poglądów. To właśnie dwie ostatnie funkcje: informacyjna oraz prezentacyjna są najczęściej wykorzystywane w biznesie. Pozwalają nawet małym przedsiębiorstwom zaistnieć i pokazać się światu.

Dzięki założeniu fanpage’a firmowego, pisaniu bloga, założeniu profilu na Instagramie itp. przedsiębiorca może opisać swoją działalność, wyjaśnić cel powstania firmy czy zaprezentować ofertę – to właśnie poprzez media społecznościowe szybko, prosto i intuicyjnie prezentujemy treść, pokazujemy cenę i opisujemy produkt. Social media usprawniają też przekazywanie odpowiedzi na zadane przez klientów pytania oraz pomagają w budowaniu zespołu. Wystarczy napisać informacje o poszukiwaniu pracownika, podac dane kontaktowe i wstawić post. Taka forma jest o wiele szybsza niż umieszczenie informacji na portalach ogłoszeniowych.

Jeśli firma istnieje już w social mediach może zacząć sprzedaż swoich produktów lub usług. Social selling, czyli właśnie sprzedaż w social mediach jest obecnie bardzo popularna. Dzieję się tak głównie dlatego, że prowadzimy aktywny tryb życia – jako konsumenci, którzy są zapracowani i mają mało wolnego czasu wolimy dokonać zakupu w Internecie. Co więcej możemy przeglądać oferty w każdym miejscu: stojąc w korku, jadąc autobusem do pracy, a nawet w środku nocy! Przedsiębiorca musi pamiętać, że treści umieszczone w social mediach muszą przykuwać uwagę – większość użytkowników przegląda Facebooka czy Instagram w pośpiechu. Ciekawa grafika oraz krótka, ale konkretna treść sprawią, że post zostanie zauważony.

Podsumowując, social media w biznesie pomagają w poszerzaniu grupy klientów i nawiązywaniu z nimi kontaktu, kreowaniu wizerunku firmy, zarządzaniu komunikacją oraz budowaniu lojalności. Dzięki tym kanałom możemy także zaglądać do konkurencji oraz rozszerzać firmę, np. pozyskując kolejnych pracowników czy wspólników.