Komunijne stroje – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Komunijne stroje – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór stroju komunijnego nie jest obecnie łatwy. Występuje w tym zakresie dużo większa różnorodność niż jeszcze kilkanaście lat temu. W kościele niekoniecznie królują jednakowe, skromne białe alby, a coraz częściej pojawia się większa dowolność. Co więcej, nawet, jeśli taka właśnie alba jest wymagana podczas uroczystości kościelnych, to podczas obiadu następującego po opuszczeniu kościoła zazwyczaj dziecko w takim wypadku przebiera się w wygodniejszy, ale jednocześnie elegancki strój. W takim razie na co powinno się zwracać uwagę podczas wyboru stroju na komunię? Doradzamy!

Wygoda jest kluczowa

Elegancja jest niewątpliwie ważna, natomiast nie należy zapominać o wygodzie. Głównym uczestnikiem uroczystości jest w końcu małe dziecko, które potrzebuje swobody ruchu, aby podczas uroczystego obiadu podokazywać z kuzynami czy rodzeństwem, cieszyć się różnymi zapewnionymi atrakcjami (na przykład placem zabaw czy dmuchanym zamkiem) i nie odczuwać dyskomfortu. Chodzi tutaj o wygodny krój garnituru czy sukienki – kluczowe są oczywiście także buty.

Ważne, aby rozmiar był dobrze dobrany i aby buty nie dociskały. Dobrze wcześniej przed uroczystością nieco je rozchodzić, aby nie nabawić się w czasie komunii bolesnych odcisków. W przypadku dziewczynek dobrym wyborem są buty na płaskiej podeszwie lub bardzo niewielkim obcasie – wyższe obcasy na dłuższą metę będą bowiem bardzo niekomfortowe.

Nie należy przesadzać z ekstrawagancją

Chociaż powoli odchodzi się od skromnych, białych alb liturgicznych, nie oznacza to, że przy wybieraniu stroju na komunię nie należy zachować powściągliwości. Warto postawić na tradycyjne garnitury w ciemnych kolorach dla chłopców i proste, jasne sukienki dla dziewczynek. Niektóre dzieci czują chęć wyróżnienia się i jest to zrozumiałe, natomiast musimy pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z ważną uroczystością, a nie urodzinami czy zabawą sylwestrową.

Najlepszym wyborem jest w związku z tym klasyka. Poza sukienką czy garniturem i butami trzeba pomyśleć także o innych akcesoriach, takich jak choćby torebka czy pasek do spodni. Na komunijne stroje nie trzeba wcale wydawać ogromnych pieniędzy, aby prezentowały się one ładnie i były stworzone z wysokiej jakości materiałów.

Wiele polskich firm oferuje eleganckie ubrania dla dzieci produkowane właśnie z myślą o tej konkretnej uroczystości religijnej i ich ceny nie są z reguły bardzo wygórowane. Trzeba pamiętać, że dzieci, zwłaszcza w wieku komunijnym, bardzo szybko wyrastają z ubrań i nie ma sensu przepłacać na czymś, co może być ubrane zaledwie kilka razy. Dlatego też warto kupować stroje z dobrym stosunkiem ceny do jakości.