Jak długo przeprowadza się inwentaryzację przyrodniczą?

Jak długo przeprowadza się inwentaryzację przyrodniczą?

Potencjalnych inwestorów, którzy dowiedzieli się o obowiązku przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej, z pewnością bardzo interesuje kwestia tego, w jakim okresie przeprowadzana powinna być rzeczona inwentaryzacja. W tym artykule wyjaśnimy więc, jaki jest optymalny okres przeprowadzania tego procesu. Wyjaśnimy także, co zazwyczaj jest badane w trakcie inwentaryzacji.

Okres przeprowadzania inwentaryzacji

Optymalnym okresem przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej, aby była ona jak najbardziej miarodajna, jest jeden rok kalendarzowy. Oczywiście, eksperci nie będą pojawiać się na danym obszarze codziennie przez 365 dni. Chodzi o to, aby móc zaobserwować, jak zachowują się rośliny i zwierzęta na danym obszarze w różnych porach roku. Przez okres jednego roku kalendarzowego można zauważyć m.in. zimowanie czy rozród.

Jeśli jednak czas nas goni, jest także inna opcja. Kompleksową inwentaryzację można przeprowadzić także w okresie od wczesnej wiosny aż do lata, a mówiąc konkretnie, powinna ona być przeprowadzona od końca marca do sierpnia. W ten sposób będziemy mieć pewność, że eksperci zdołają zaobserwować i opisać przynajmniej część sezonu wegetacyjnego.

Co badane jest w trakcie inwentaryzacji?

W trakcie inwentaryzacji przede wszystkim katalogowane są elementy przyrody znajdujące się na danym obszarze. Chodzi tutaj nie tylko o zwierzęta i rośliny, ale też przyrodę nieożywioną. W zależności od charakterystyki danego obszaru, inwentaryzacja przyrodnicza może wymagać ekspertyz różnych specjalistów, posiadających wiedzę z zakresie na przykład drzew i krzewów, ptaków, nietoperzy, ssaków czy gadów. Zanim jednak eksperci zaczną katalogować elementy przyrody, muszą dokładnie zapoznać się z topografią danego obszaru i ustalić, gdzie są jego granice.

Musimy pamiętać, że wykonana już inwentaryzacja zostanie szczegółowo zbadana przez organ weryfikujący, któremu ją przedstawimy. Jeśli będzie ona wykonana niechlujnie, posiadała jakieś braki, błędy czy pomyłki, możemy się spodziewać, że zostanie to dostrzeżone i będziemy musieli dokonać niezbędnych poprawek, co zajmie nam czas i opóźni wykonanie inwestycji. Dlatego też tak istotne jest, aby inwentaryzacją zajęli się specjaliści.

Nie warto na inwentaryzacji oszczędzać, ponieważ skorzystanie z usług ekspertów w tej sytuacji nie jest wcale drogie. W zależności od długości projektu, możemy mówić o kosztach od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę, ile może kosztować zbudowanie drogi, gazociągu, mieszkania czy elektrowni wiatrowej, trzeba przyznać, że jest to kwota raczej symboliczna.