Wczasy w Tunezji – które miejsca musisz odwiedzić będąc w Tunezji?

Wczasy w Tunezji – które miejsca musisz odwiedzić będąc w Tunezji?

Tunezja przez wiele lat stanowiła jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Kraj, w którym prawie zawsze jest ciepło, przez większość dni w roku świeci słońce, a za oknem rozciąga się widok złotego piasku i turkusowej wody, zdecydowanie przyciąga zainteresowanych wakacyjną sielanką.

Dodatkowo wczasy w Tunezji nie są drogie, jeśli wziąć pod uwagę inne ciepłe kraje. Nic więc dziwnego, że kraj przyciąga tych, którzy chcą mieć zapewnioną słoneczną pogodę i nie wydać zbyt wielu pieniędzy. Tunezja to kraj, w którym historia toczy się już od kilku tysięcy lat, a znajdziemy tam jeszcze wiele pozostałości po ludziach, którzy tam żyli. Jednocześnie wakacje w Tunezji kojarzą się głównie z błogim leżeniem na plaży lub przy hotelowym basenie i zażywaniem kąpieli słonecznych w towarzystwie pięknie przybranego drinka. Jednak trzeba pamiętać, że to doskonały kraj również dla tych, którzy chcą zwiedzać i aktywnie spędzać czas. To prawdziwa historyczna podróż dla tych, którzy interesują się czasami starożytnymi.

Co warto zobaczyć w Tunezji?

Tunis – stolica państwa, która leży na zachodnim brzegu jeziora tuniskiego. Znajdziemy tam mnóstwo zabytków architektonicznych, które są typowe dla regionu i zachwycają niecodzienną bryłą i kolorystyką. To centrum kulturalne, rozrywkowe, turystyczne i komunikacyjne, nie tylko dla Tunezyjczyków, ale również dla wszystkich gości, którzy ten kraj odwiedzają. Medyna, która znajduje się w Tunisie, jest od końca lat siedemdziesiątych wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To z pewnością zobowiązuje do tego, by było warto ją zobaczyć.

Amfiteatr w Al-Dżamm – bardzo przypomina rzymskie Koloseum. Jest dużo lepiej zachowany i robi ogromne wrażenie, a w dodatku zdecydowanie czuć tam ducha historii. Jego początki sięgają III w n.e., a niegdyś różnego rodzaju wydarzenia mogło tam podziwiać nawet 35 tysięcy osób na raz! Amfiteatr w Al-Dżamm jest trzecim co do wielkości takim obiektem na świecie.

Sidi Bou Said -Miasto Artystów – wyjątkowe miejsce, które jest oddalone o 20 kilometrów od Tunisu, stolicy Tunezji i musi znaleźć się w naszym planie na urlop w Tunezji. W XV wieku założyli je hiszpańscy Maurowie. Można w nim podziwiać niezwykłą zabudowę, która utrzymana jest we wspaniałych, kojących, niebiesko-białych barwach. Fantastycznie współgrają z widokiem zatoki, która im sąsiaduje. Jeśli szukamy cudownego klimatu wąskich uliczek i urokliwych budynków, a także rajskiego obrazu piasku i wody – zdecydowanie spodoba się nam Sidi Bou Said.

Thugga – prawdziwa gratka dla tych, którzy są zainteresowani historią starożytną i archeologią. Thugga to miejsce, w którym kiedyś tętniło życiem miasto punickie, potem numidyjskie, a następnie rzymskie. O ile Amfiteatr w Al-Dżamm mocno przypomina rzymskie Koloseum, o tyle mauzoleum Atebana z pewnością niektórym przypomni widok greckiego Akropolu. Dzisiaj możemy podziwiać jedynie pozostałości po dawnej świetności starożytnego miasta. Wystarczy jednak wsłuchać się w opowieści wiatru, tego samego, który mieszka tu od dwóch tysięcy lat!

Kartagina – nie da się ukryć, że północnoafrykańskie wybrzeża to miejsce, które tętniło życiem już tysiące lat temu. Tak właśnie było w Kartaginie, założonej przez Fenicjan w IX w p.n.e., która funkcjonowała przez setki lat, największy rozkwit osiągając w III w p.n.e. Rozrastające się Imperium Rzymskie i plany zdobycia wybrzeży całego basenu Morza Śródziemnego spowodowały, że Kartagina została podbita, zniszczona, a następnie odbudowana już jako rzymska kolonia. Do dzisiaj możemy tam podziwiać rzymskie łaźnie, wille i świątynie. Ruiny Kartaginy i pozostałości po rzymskiej kolonii założonej w tym miejscu to niezwykła pigułka historii, która sięga kilku tysięcy lat wstecz. Wakacje w Tunezji nie mogą obejść się bez wizyty w Kartaginie!

Góry Atlas i osada Tamaghza – wśród wspaniałych górskich krajobrazów kryje się prehistoryczna osada Tamaghza. Jest największa w kraju, możemy podziwiać ją na pograniczu tunezyjsko-algierskim. Już kilkadziesiąt lat temu odkryto tutaj wykonane z gliny i kamienia prehistoryczne przedmioty. Warto jednak tam pojechać również ze względu na wspaniałe widoki, które zawdzięczamy Górom Atlas.

Sahara – atrakcje turystyczne Tunezji to też możliwość zobaczenia największej pustyni świata, Sahary. Zazwyczaj organizowane są tam wycieczki z biur podróży, z którymi łączy się wiele innych atrakcji: jazda na wielbłądach, przejażdżki samochodami terenowymi, czy podziwianie wschodu słońca nad słonym Jeziorem Szott.