Sulawesi – co warto tam zobaczyć?

Sulawesi – co warto tam zobaczyć?

Sulawesi to jedna z czterech Wielkich Wysp Sundajskich, która znana jest także pod nazwą Celebes. Leży pomiędzy wyspą Borneo i wyspami Maluku i jest bardzo duża pod względem powierzchni. Mimo że nie jest to kierunek, który najczęściej wybierają turyści, to Sulawesi ma wiele do zaoferowania pod względem kultury, terenów oraz chociażby miejsc do nurkowania. Zobacz, co warto zobaczyć, będąc na Sulawesi i jakie są największe atrakcje tej wyspy http://duabenua.com/pl/atrakcje/sulawesi/.

Tana Toraja

To miejsce, w którym życie toczy się nieco inaczej niż w innych częściach Indonezji. Największe kontrowersje wzbudza tam bowiem podejście mieszkańców do kwestii pochówku i śmierci. To miejsce, które zainteresuje szczególnie osoby, które fascynują się kultem religijnym ludzi na całym świecie. W dolinie Tana Toraja bowiem bardzo mocno rozwinął się kult śmierci, który mieszkańcy pielęgnują do dziś.

Osoby, które tam mieszkają, przez całe życie odkładają na pogrzeby swoich bliskich. Ostatnia podróż zmarłego wygląda tam jednak nieco inaczej niż w Europie. Obrzęd ten bowiem nie jest cichy i przepełniony zadumą, wręcz przeciwnie – jest to pretekst do tego, aby urządzić kilkudniowe święto, podczas którego lud z całej wioski będzie bawić się przy muzyce i ofiarach ze zwierząt.

To, co nam wydaje się szokujące, dla mieszkańców Tana Toraja jest całkiem normalne. Im bogatsza jest rodzina zmarłego, tym bardziej wystawny i dłuższy jest cały obrzęd. Mogą w nim wziąć udział mieszkańcy wioski, a także zupełnie nieznajome dla zmarłego osoby. Jest to coś, co powinien zobaczyć każdy turysta pasjonujący się kulturą ludzi w Indonezji oraz niebojący się delikatnie mówiąc, dziwnych widoków podczas pogrzebu np. tańczących i śpiewających ludzi.

Jezioro Tempe

To największe jezioro położone w regionie Wajo w południowej części wyspy. Jezioro otaczają mokradła, które zasiedlone są przez wiele gatunków ptaków. W okolicy znajduje się wioska Salotangah, która ulokowana jest na samym środku jeziora. Nie da się jednak ukryć, że mieszkańcy nie popisali się w tym przypadku wiedzą z zakresu architektury. Cała osada składa się z drewnianych domów, które nie mają praktycznie żadnego oparcia w dnie jeziora. Przy silniejszych podmuchach wiatru domki po prostu się przewracają, a ich mieszkańcy muszą budować nowe. Nie da się jednak ukryć, że domy, które znajdują się na jeziorze, stanowią niezwykłą wizytówkę tego miejsca i warto jest to zobaczyć, na własne oczy.

Mimo że Sulawesi nie jest sercem turystycznej części Indonezji, to warto tam pojechać ze względu na spokój, który tam panuje. Więcej ciekawostek na temat tej wyspy, znajdziesz na stronie http://duabenua.com/pl/atrakcje/sulawesi/.