Olej kokosowy – podstawowe zastosowanie

Olej kokosowy – podstawowe zastosowanie

Olej kokosowy stał się ostatnio niezwykle popularny. Chcesz wiedzieć do czego go używać? Czy ma jakieś zastosowania poza kuchnią? Gdzie trzymać olej kokosowy? Olej kokosowy jak przechowywać? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na większość pytań związanych z olejem kokosowym.

Olej kokosowy – niezawodny w kuchni

Olej kokosowy stał się zdrowszym zamiennikiem odzwierzęcych tłuszczów przeznaczonych do smażenia ( np. smalcu), a dodatkowo pozostawi po sobie przyjemny, delikatnie kokosowy posmak. Bardzo dobrze sprawdzi się jako zamiennik masła i wszelkiego rodzaju smarowideł do chleba. Bez wahania możesz sięgać po niego, gdy chcesz natłuścić blachę do pieczenia. Możesz stosować go również jako dodatek – dodany do szejków, sprawi, że poprawią się jego walory odżywcze, a dodany do kawy pozwoli na stworzenie tzw. „kawy kuloodpornej”. Ogromną zaletą oleju jest fakt, że może on być wykorzystywany zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Olej kokosowy – niezastąpiony kosmetyk

O tym, że olej kokosowy ma mnóstwo zastosowań w kuchni wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że olej kokosowy znakomicie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji ciała. Można go wykorzystać jako kosmetyk nawilżający i po prostu posmarować nim ciało. Olej kokosowy przechowywany w lodówce przybierze postać ściętego tłuszczu, dlatego przed wykorzystaniem rozgrzej go w dłoniach, by łatwiej się rozprowadzał. Olej kokosowy sprawdzi się również w nierównej walce z pomarańczową skórką. Bez problemu usuniesz z jego pomocą makijaż, jeśli akurat skończy Ci się preparat do demakijażu. Jeżeli zależy Ci na wzmocnionych i lśniących włosach nałóż olej kokosowy na włosy na kilka godzin. Już po kilku takich zabiegach dostrzeżesz widoczną różnicę.

Olej kokosowy – jak przechowywać

Bardzo często zadajemy sobie także pytanie – olej kokosowy jak przechowywać? W przypadku tego oleju, temperatura w jakiej będzie przechowywany będzie miała znaczący wpływ na jego konsystencję. Schłodzony olej ma twardszą konsystencję, przechowywany w temperaturze pokojowej przyjmuje stan ciekły. Warto pamiętać o tym, że jeżeli wykorzystujemy niewielkie ilości oleju i opakowanie posłuży nam przez dłuższy czas, warto trzymać go w lodówce. Aby olej jak najdłużej pozostał świeży, zwróć uwagę na dokładne zamykanie opakowania. Jeżeli zdecydujesz się na przechowywanie oleju poza lodówką, zadbaj, by nie stał w nasłonecznionym miejscu. Odpowiednio przechowywany olej może Ci posłużyć nawet przez 12 miesięcy – jego dużą zaletą jest to, że nie jełczeje tak szybko jak pozostałe oleje.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/