Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?

Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?

Kiedy zbliżamy się do ukończenia studiów, zadajemy sobie jedno, bardzo ważne pytanie, a mianowicie: „Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?” Pisanie pracy to niezmiernie stresujący czas dla każdego studenta. Poświęca on mnóstwo czasu na wyszukiwanie informacji, a następnie na ich interpretację i przelanie myśli na papier. Często w końcowym etapie okazuje się, że nasza praca nie została dopuszczona przez program antyplagiatowy. Co wtedy? Przychodzimy z pomocą! Poniżej przedstawimy kilka najistotniejszych zasad, które odpowiedzą nam na pytanie:” Jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu?”

Nie przepisuj książki

Warto zwrócić na to uwagę na samym początku pisania pracy licencjackiej. Przepisanie 5 i więcej takich samych wyrazów z książki program interpretuje jako cytat z bazy. Jest to określane współczynnikiem 1. Co więcej, współczynników podobieństwa mamy aż pięć, jednak wskaźnik 2 jest z nich wszystkich najważniejszy. Dowiadujemy się z niego, jaką część naszej pracy licencjackiej stanowią frazy od 25 słów i więcej znajdujące się już w bazie uczelni. Na naszą korzyść wpływa jedynie fakt, iż współczynnik ten pomija wszelkie akty prawne. Każda uczelnia subiektywnie definiuje wysokość dopuszczalną tego wskaźnika. Informacje na ten temat z pewnością odnajdziemy na stronie uczelnianej.

Nasza rada – przeczytaj fragment literatury, który Cię interesuje. Następnie zinterpretuj ten akapit i napisz tekst swoimi słowami bez przepisywania zdań z książki. Tym sposobem na pewno unikniemy plagiatu.

Nie stosuj zamiany kolejności słów

Nie tylko przepisanie takich samych fraz zostanie uznane jako plagiat, ale także zamiana ich kolejności. Program antyplagiatowy jest bardzo „czuły” i należy pisać pracę licencjacką w jak największym stopniu swoimi słowami.

Cytuj poprawnie

Istotną kwestią w odpowiedzi na pytanie: „jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu” jest wiedza na temat poprawnego cytowania. Informacje na ten temat powinny znaleźć się na stronie uczelnianej w zakładce „praca dyplomowa”. Źródła z Internetu również muszą być odpowiednio zacytowane.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Stara zasada: „Cokolwiek robisz, rób to dobrze” świetnie się tutaj sprawdzi. Jak piszesz akapit, zawsze od razu dopisz przypis. Nasza pamięć jest ulotna, a w natłoku spraw może nam to później umknąć i stracimy mnóstwo czasu na odnajdywanie źródła tekstu.

Wszelkie niepewności konsultuj z promotorem

Promotor to osoba, która sprawdza i poprawia pracę. Nie należy zgłaszać się do niego w ostatnich dniach przed wyznaczonym terminem składania pracy. Uzgodnij ze swoim promotorem terminy ukończenia poszczególnych etapów pracy (np. rozdziału) i ich przestrzegaj. Każda konsultacja wpływa pozytywnie na pracę licencjacką, gdyż na bieżąco jesteśmy informowani o błędach.

Jak poprawnie napisać pracę licencjacką?

Dobrze jest wiedzieć, jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu, ale to nie jest jedyny warunek, który należy spełnić. Przede wszystkim należy zadbać, aby co do joty wypełnić wszystkie indywidualne wytyczne promotora i uczelni. Jeśli chodzi o długość pracy licencjackiej, to zazwyczaj wynosi ona od 30 do 60 stron, jednak w szczególnych przypadkach możliwe są odstępstwa w obie strony. Do tego kluczowy jest odpowiedzi podział naszej pracy i zawarcie w niej wszystkich wymaganych elementów, a więc: stronę tytułową, spis treści, wstęp i zakończenie i znajdujący się na końcu pracy spis wykorzystanej literatury. Najważniejsza jest oczywiście sama treść merytoryczna pracy. Odgórnie ustalone są także takie rzeczy jak czcionka, którą trzeba użyć (Times New Roman), jej rozmiar (12), interlinia (1,5) czy marginesy (lewe i prawe). Prace niespełniające wymogów technicznych nie zostaną zaakceptowane, toteż nie należy ich ignorować i liczyć, że jakoś to będzie.

O czym napisać pracę licencjacką?

Niektórzy już od początku studiów wiedzą, o czym będą chcieli pisać. Jednak w większości przypadków wybór tematu podejmowany jest znacznie później i może stanowić nie lada problem. Strzałem w stopę może być wybór tematu, który wydaje się łatwy, ale sam w sobie nas nie interesuje. Może okazać się, że będzie to znacznie trudniejsze zadanie niż myśleliśmy i napisanie tych minimum 30 stron będzie prawdziwą mordęgą. Znacznie lepszym wyjściem jest chociażby zahaczenie tematem pacy o wątki, które rzeczywiście nas interesują, nawet jeśli niekoniecznie są w oczywisty sposób powiązane z naszym kierunkiem studiów. Dzięki temu cały proces pisania pracy licencjackiej stanie się znacznie przyjemniejszy i z przykrego obowiązku może zmienić się w ciekawe doświadczenie, które pozwoli na rozszerzenie swojej wiedzy na interesujące nas tematy.

Dobrze wybierz promotora

Zarówno w dziedzinie tego, jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu jak i ogólnie, przede wszystkim należy znać się na naszego promotora. Bywa, że ma on swoje indywidualne upodobania odnośnie prac licencjackich, które odchodzą od typowego formatu. Chcemy czy nie, musimy nauczyć się z nim współpracować, bo to również od niego zależy nasz sukces. Nie należy więc bać się promotora, a jak najwięcej korzystać z jego szerokiego doświadczenia, aby napisać jak najlepszą możliwą pracę. Przed wyborem promotora warto także zasięgnąć opinii u osób, które miały z nim już jakieś doświadczenia i są w stanie potwierdzić, że da się z nim współpracować. W ten sposób zagwarantujemy sobie, że nie będziemy się męczyć w relacji z nim przez ten dość długi mimo wszystko okres pisania i obrony pracy.

 

Reasumując, pisanie pracy licencjackiej to twardy orzech do zgryzienia. Nie należy zebrać się do jej pisania miesiąc przed, lecz w odpowiednio dłuższym terminie. Będziemy spokojniejsi nie mając presji czasu, a w razie czego jest to wystarczający okres na nanoszenie niezbędnych poprawek, aby uniknąć plagiatu. Mamy nadzieje, iż nasze porady przydadzą się przy pisaniu pracy licencjackiej i odpowiedziały rzetelnie na pytanie: „jak pisać pracę licencjacką bez plagiatu”.