Czy warto robić mapę marzeń?

Czy warto robić mapę marzeń?

Każdy z nas uwielbia marzyć. Często snujemy palny na temat swojej przyszłości i obmyślamy plan na to, jaką ścieżką będziemy podążać przez swoje życie. Wiele osób ma do tego tendencję szczególnie po nowym roku, gdy chce dotrzymać swoich postanowień. To doskonały moment na to, aby sporządzić również swoją mapę marzeń i poniekąd zaplanować swoje działania. Czym jest mapa marzeń i czy warto ją stworzyć? Podpowiadamy.

Mapa marzeń – co to jest?

To nic innego jak zwizualizowanie swoich planów, celów i marzeń. Taką mapę możemy tworzyć raz na kilka miesięcy, raz na rok, a nawet raz na kilka lat. Wszystko zależy od tego, jak odległe cele chcesz sobie postawić i jak długo będziesz dążył do ich realizacji. Mapa marzeń może Ci pomóc w trudnych chwilach, gdy zabraknie Ci motywacji i chęci do działania. Najlepiej będzie, jeśli powiesisz ją w widocznym miejscu, tak aby cały czas była na widoku.

To jak wykonasz taką mapę, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Może ona być w formie rysunkowej, a także być zbiorem fotografii i kilku zdań, w których zawrzesz to, co chcesz osiągnąć. Jeśli Twoje cele są duże, to warto podzielić je na kilka mniejszych działań, tak aby krok po kroku dążyć do mety i cieszyć się nawet z najmniejszych postępów w drodze do spełnienia marzenia. Po każdym sukcesie i zrealizowanym marzeniu warto opisać to na takiej mapie, aby mieć motywację do dalszej pracy nad spełnianiem marzeń.

W jaki sposób mapa marzeń pomoże Ci osiągnąć cel?

Według wielu osób mapa marzeń ułatwia dążenie do celu. Czemu tak jest? Ponieważ jeśli zastanowimy się nad tym, co jest naszym marzeniem i dokładnie opiszemy plan, który pozwoli nam to marzenie spełnić, to łatwiej jest nam dążyć do celu. Plan bardzo ułatwia realizacje wielu rzeczy, także spełniania marzeń. Często wizualizujemy sobie wiele rzeczy, marzymy o czymś, ale koniec końców tylko na rozmyślaniu się kończy. Spisanie swoich myśli na kartce ułatwi Ci ich uporządkowanie i szanse na to, że podejmiesz działanie, są większe niż wtedy, gdy tylko o czymś rozmyślasz.

O czym pamiętać tworząc mapę marzeń?

Tak jak już wspominaliśmy to, jak będzie wyglądać Twoja mapa, zależy tylko od Ciebie. Możesz ją malować, rysować, wyklejać itp. Najważniejsze jest to, aby przyniosła ona rezultat. Podziel sobie kartę na kilka części, na każdej z nich wypisz marzenia i cele. Aby była ona bardziej atrakcyjna wizualnie, możesz użyć podczas jej tworzenia kolorowych pisaków i zdjęć. Dowolność w jej tworzeniu jest naprawdę duża, co jest bardzo dużą zaletą. Każdy może stworzyć taką mapę, która mu się podoba i będzie każdego dnia motywował do podejmowania nowych wyzwań.