Długa podróż samochodem – jak się do niej dobrze przygotować

Długa podróż samochodem – jak się do niej dobrze przygotować

Polacy uwielbiają podróżować, a jako środek transportu bardzo chętnie wybieramy własne auto. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest ono znacznie wygodniejsze od autokaru i tańsze niż lot samolotem. Niestety jak to z samochodami bywa, potrafią się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie, a co gorsza podczas podróży na wakacje. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Polsce lub za granicę to koniecznie sprawdź jak się do tego przygotować. Odpowiednie przygotowanie samochodu do długiej trasy pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek i pokrzyżowania wakacyjnych planów.

Obowiązkowy przegląd auta

Przed każdą dłuższą podróżą samochodem powinniśmy koniecznie oddać samochód do przeglądu. Nie ma znaczenia to, że był on naprawiany kilka miesięcy temu, a auto ma dopiero kilka lat – przegląd przed trasą po Polsce, a tym bardziej za granicą, to podstawa. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim układ hamulcowy, poziom oleju, stan opon, układ chłodzenia. Warto też sprawdzić stan klimatyzacji, wycieraczek i filtra kabinowego i zadbać o to, aby komfort przebywania w aucie był jak największy. Taki przegląd może nam pomóc uniknąć awarii auta na trasie.

Przygotowanie trasy

Przed daleką podróżą warto dokładnie zaplanować trasę, jaką będziemy się poruszać do celu. Możemy dzięki temu uniknąć korków, kiepskiej jakości dróg i szybciej dostaniemy się na miejsce. W większości przypadków najlepszym wyborem będzie skorzystanie z autostrady. Łączy ona różne części Polski i pozwala na szybkie przemieszczenie się pomiędzy miejscowościami. Korzystając z zagranicznych autostrad np. w Niemczech, również możemy znacznie skrócić czas swojej podróży. Warto jednak wcześniej zapoznać się z tym, w jakich częściach kraju się one znajdują i gdzie prowadzą. Pomocna będzie w tym przypadku nawigacja, która pokieruje nas po obcym kraju.

Awaria samochodu

Samochód to niestety tylko maszyna, która może niespodziewanie ulec awarii. Trzeba być na to przygotowanym i zabrać ze sobą zestaw naprawczy. Warto też przed podróżą do Niemiec przygotować sobie numer Polskiej pomocy drogowej, która świadczy usługi na terenie tego kraju. Sprawdź tutaj. W razie awarii podczas podróży wystarczy, że zadzwonisz po profesjonalną pomoc, która upora się z problemem. Być może okaże się, że awaria jest możliwa do naprawienia na miejscu postoju i po chwili będziesz mógł ruszyć w dalszą trasę do celu.

Przygotowanie się na każdą okoliczność pomoże Ci uniknąć przykrych niespodzianek i pokrzyżowania planów związanych z wyjazdem.