Jak wyczyścić zamszowe buty?

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Niektóre buty zamszowe potrafią zrobić piorunujące wrażenie i nosi się je z przyjemnością. Często jednak unikamy ich z obawy, że wyczyszczenie ich będzie problematyczne i szybko stracą swój atrakcyjny wygląd. Co prawda zamsz nie jest tak prostym materiałem w konserwacji jak na przykład skóra, ale przy odrobinie wysiłku bez problemu nawet mocno już zabrudzone buty można doprowadzić do stanu używalności. Więc jak wyczyścić zamszowe buty i zrobić to dobrze?

Mniej lub bardziej oczywiste sposoby czyszczenia butów zamszowych

Zależnie od tego, jaki wydatek jesteśmy skłonni ponieść i czy zależy nam na czasie, możemy skorzystać z różnych sposobów na wyczyszczenie butów zamszowych. Mają one różny sposób skomplikowania, każdy więc powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie. Jeśli ktoś nie ma dużo czasu lub chęci, a nie ma nic przeciwko drobnemu wydatkowi, wiele sklepów obuwniczych oferuje specjalne pasty do czyszczenia obuwia zamszowego. Mogą one być jednak dość kosztowne. Jeśli pasta do butów nie zadziałała zgodnie z naszymi oczekiwaniami bądź nie jesteśmy zainteresowani jej używaniem, są także inne opcje. Większość materiałów do nich potrzebnych zazwyczaj znaleźć możemy bez problemu w domu. Użyć do czyszczenia możemy zwykłej białej gumki do ścierania lub nawet skórki od chleba. Ma to jednak największą szansę powodzenia w przypadku niewielkich zabrudzeń i przyrządy te mogą nie poradzić sobie z wielkimi plamami. Wykorzystać można także chociażby szczoteczkę do zębów lub wilgotne chusteczki.

Jakich błędów nie popełniać?

Wiecie już, jak wyczyścić zamszowe buty. Jednak czego absolutnie nie powinniście robić? Przede wszystkim butów zamszowych absolutnie nie należy prać w pralce ani namaczać w wodzie. W ten sposób możemy je tylko jeszcze bardziej zniszczyć. Niezalecane jest także wystawianie mokrego obuwia na słońce. Jeśli chcesz, aby buty przeschły, ale zachowały swój dobry wygląd, postaw je w miejscu poza zasięgiem promieni słonecznych. Warto także działać pro-aktywnie. Po co męczyć się z czyszczeniem i doprowadzaniem do stanu używalności brudnych lub mokrych butów, jeżeli w dużej mierze można tego uniknąć? Wiele osób impregnuje buty skórzane, ale zapomina o tym w przypadku obuwia zamszowego. To duży błąd! Zakup odpowiedniego impregnatu, zazwyczaj występującego w formie spreju, może pozwolić nam uniknąć późniejszych problemów i na długo zachować nasze buty w doskonałym stanie. Należy pamiętać, że zamsz do delikatny materiał. Wymaga to dużej ostrożności zarówno przy czyszczeniu, jak i użytkowaniu tego typu obuwia.