Co to są grzejniki kanałowe i na czym polega ich działanie

Co to są grzejniki kanałowe i na czym polega ich działanie

Myśląc o grzejnikach najprawdopodobniej przed oczami, pojawia nam się tradycyjny kaloryfer, który montowany jest na ścianę w pomieszczeniu. Istnieje jednak inne rozwiązanie, które pozwala nam tego uniknąć i umieścić grzejniki w innym, mniej widocznym miejscu. Chodzi o grzejniki kanałowe, które są innowacyjnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Czym one są i na czym polega ich działanie? Odpowiadamy.

Czym są grzejniki kanałowe?

Ten rodzaj ogrzewania możemy stosować zarówno w swoich domach, jak i miejscach użyteczności publicznej np. urzędach, muzeach i bibliotekach. Takie grzejniki montuje się w podłodze pomieszczenia – najczęściej wzdłuż okien i drzwi wychodzących na taras. Mają one zazwyczaj długość od 100 do 350 cm i szerokość od 18 do 42 cm. Wymiary należy dopasować do indywidualnych potrzeb i możliwości pomieszczenia, w jakim mają się one znaleźć. Przybierają one formę kratek, z których wydobywa się ciepłe powietrze, które ogrzewa pomieszczenie. Jest to doskonałe połączenie ogrzewania podłogowego i tradycyjnego. Dodatkowo nie rzuca się w oczy tak bardzo, jak grzejniki tradycyjne.

Jak działają grzejniki kanałowe?

Zasada działania grzejników kanałowych zbliżona jest do tej, która znajduje się również w grzejnikach płytowych. W specjalnie wykutej do tego wnęce w podłodze montowane są konwektory, które są bezpośrednio podłączone do instalacji centralnego ogrzewania lub do prądu.
Element grzejny stanowi wymiennik ciepła, który wykonany jest z miedzi i aluminium. Montowany jest on w wannie ze stali, która jest dodatkowo ocynkowana z każdej strony. Przez wymiennik przepływa ciepła woda, powietrze wokół się nagrzewa i następnie przedostaje się do pomieszczenia. Można wyróżnić dwa sposoby przepływania powietrza przez wannę. Pierwszy to konwekcja naturalna, w której ciepło unosi się do góry. Z kolei druga to konwekcja wymuszona, w której grzejnik posiada wentylator, który zwiększa przepływ powietrza.

Gdzie najlepiej montować taki rodzaj grzejników?

Najlepszym miejscem na grzejniki kanałowe będzie duże pomieszczenie, które posiada okna lub przeszklone drzwi, które sięgają do samej podłogi. Ich dużą zaletą jest to, że nie zajmują przestrzeni w miejscu, w którym się znajdują i są praktycznie niewidzialne. Wygląd kratek ochronnych można wybierać tak, aby zlały się one zupełnie z podłogą lub wręcz przeciwnie – wyróżniły się i były ozdobą wnętrza.