Zamieńmy plastik na coś ekologicznego. Dbajmy o Ziemię – nasz dom

Zamieńmy plastik na coś ekologicznego. Dbajmy o Ziemię – nasz dom

Z dnia na dzień coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie środowiska. To bardzo ważne, bo im większa część społeczeństwa weźmie oddolnie odpowiedzialność za przyrodę, tym większe szanse na wyzdrowienie ma nasz świat. W codziennym życiu, często nawet nieświadomie, wpływamy pozytywnie lub negatywnie na środowisko naturalne, a tym samym na obraz świata za 10, 20 czy 50 lat.

Jakie codzienne działania człowieka mają wpływ na stan środowiska naturalnego i jak to wykorzystać w dobrych celach?

To prawda, że przemysł generuje miliony ton plastiku i innych zanieczyszczeń. Jednakże każdy z nas, indywidualnie, chcąc tego czy nie, także przyczynia się do zmian w środowisku. Dzieje się tak poprzez nasze wybory, których dokonujemy szczególnie w czasie zakupów. Wiele kupowanych przez nas produktów jest opakowana w plastik lub z tego tworzywa wykonana. Na szczęście rozrastająca się, społeczna potrzeba dbania o środowisko, spowodowała powstawanie substytutów przedmiotów plastikowych. Tutaj działać może każdy z nas, a wystarczy wybierać mniej plastiku podczas zakupów. W przypadku wielu artykułów może to się naprawdę udać – produkuje się już przecież metalowe lub papierowe słomki, talerzyki, kubeczki i wiele innych. Potrzebne są tu jednak nasze chęci. Im więcej osób zaangażuje się w walkę z plastikiem, tym mocniej odczują to jego producenci i rozważą zastąpienie go tworzywami bardziej ekologicznymi.

Plastikowe słomki jako przykład szkodliwego dla środowiska produktu – czy zwykła rurka do picia naprawdę może mu zaszkodzić?

Wydaje się, że jedna rureczka do picia nie zrobi żadnej szkody przyrodzie. Nie bierzemy jednak pod uwagę skali, w jakiej te rureczki są wykorzystywane. Według statystyk, roczne zużycie plastikowych słomek tylko w Polsce sięga od kilkuset milionów do ponad miliarda sztuk. To zatrważająca liczba, a dotyczy przecież tylko jednego produktu. Ponadto, papierowe słomki są już w sprzedaży i z powodzeniem mogłyby zastąpić te plastikowe. Nic się jednak nie dzieje samoistnie, każda akcja wywołuje reakcję. A skoro wiemy już, że codzienne, ekologiczne wybory zakupowe części społeczeństwa przyczyniły się do powstania tak wielu sklepów z przyjaznymi naturze produktami, to masowe wybieranie słomek z papieru zamiast z plastiku wymusi na tym rynku zmianę korzystną dla środowiska.

Papierowe słomki są produktem biodegradowalnym, ekologicznym, a ich produkcja generuje znacznie mniej zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, niż produkcja słomek plastikowych. Często pakuje się je w biodegradowalne opakowania, dzięki czemu zużycie plastiku jest jeszcze mniejsze. Co więcej, są wytrzymałe i naprawdę ładne, a ich cena jest bardzo atrakcyjna. Stanowią także dodatkowy element wyróżniający, dzięki czemu idealnie nadają się do użycia zarówno w naszych domach, jak i lokalach gastronomicznych.