Dlaczego kredyt konsolidacyjny pomaga wyjść z zadłużenia

Dlaczego kredyt konsolidacyjny pomaga wyjść z zadłużenia

Osobom, które spłacają w jednym momencie kilka, a nawet kilkanaście różnych zobowiązań może wydawać się, że nie ma żadnego wyjścia z tej pętli pożyczek i kredytów. Spłacanie tylu rat może nieuchronnie doprowadzić do problemów z terminowością, co w konsekwencji kończy się naliczaniem ogromnej ilości odsetek. Z pomocą zadłużonym może przyjść kredyt konsolidacyjny, chociaż nie będzie on opcją dla każdego.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych w celu spłaty obecnie posiadanych zobowiązań tak, aby zastąpić je wszystkie jednym kredytem i tym samym jedną ratą. Kredytobiorca nie dostaje dostępu do pożyczonych pieniędzy – to bank zajmuje się ich rozdysponowaniem. Dzięki temu kilka kredytów lub pożyczek o różnych wysokościach rat i oprocentowaniach zamienić można na jedną miesięczną ratę, na ogół niższą. Trzeba się jednak liczyć z tym, że okres spłaty takiego kredytu będzie dłuższy. Pozwoli to jednak na oszczędzenie na miesięcznych ratach, co dla osób zadłużonych może być dużym plusem. Skonsolidować można w ten sposób chociażby kredyty gotówkowe, pożyczki czy nawet karty kredytowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy wniosek o tego typu kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie. Banki przy podejmowaniu decyzji wezmą pod uwagę szereg czynników, tak jak przy wszystkich innych pożyczkach. Zweryfikują więc zdolność i historię kredytową, aby mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać zadłużenie.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Przede wszystkim nie należy akceptować pierwszej oferty, która rzuci się nam w oczy. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji powinno się zapoznać z ofertami jak największej liczby banków, aby mieć pewność, że na pewno zobaczyliśmy tą najlepszą. Jeśli kredyt ma opiewać na naprawdę dużą sumę, warto skorzystać w usług doradcy kredytowego. Jego wiedza i doświadczenie pozwoli uniknąć popełnienia jakichkolwiek pomyłek, za które być może trzeba by było srogo zapłacić. Przed podpisaniem umowy dobrym pomysłem jest także przeczytanie jej jeszcze raz, aby upewnić się, że jej zawartość pokrywa się z wcześniejszymi ustaleniami. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość i wysokość rat kredytu, jego oprocentowanie, a także istnienie jakichkolwiek opłat, prowizji i dodatkowych zobowiązań (na przykład zakupienie ubezpieczenia kredytu).

Kredyt konsolidacyjny w Habza dla wielu może być olbrzymią ulgą dla portfela i powstrzymać przed popadnięciem w jeszcze większą spiralę zadłużeń. Niestety jednak nie każdemu zostanie on przyznany.