Czy da się odzyskać dane z dysku?

Czy da się odzyskać dane z dysku?

Wielu z nas to kiedyś dotknęło – niespodziewana awaria dysku. Dyski twarde są urządzeniami dość awaryjnymi, szczególnie w laptopach, gdzie podatne są na różne wstrząsy. Być może na początku komputer działał wolniej, zawieszał się, wyświetlał tzw. bluescreeny, aż w końcu stało się – nie masz dostępu do swoich danych. Czy da się coś na to poradzić?

Odzyskiwanie danych z dysku HDD

Dyski HDD są najpopularniejszym rodzajem dysków twardych używanych w komputerach. W niektórych sytuacjach możesz być w stanie samodzielnie odzyskać dane z takiego dysku – np. wtedy, gdy przez pomyłkę usuniesz jakieś dane, a obszary pamięci, w których się znajdowały, nie zostaną jeszcze nadpisane innymi danymi. Wtedy wystarczyć może dostępne dla każdego oprogramowanie do odzyskiwania danych. Możesz również wymontować dysk ze swojego komputera i podłączyć przez złącze SATA lub specjalną przejściówkę do innego komputera – może się to okazać wystarczające, by uzyskać dostęp do Twoich danych.

Co jednak, gdy nie możesz sam poradzić sobie z utraconymi danymi lub wręcz tylko pogorszyłeś sprawę? Jest to możliwe, gdy uruchamiasz komputer z uszkodzonego dysku, przez co dane są nadpisywane. Na rynku działają profesjonaliści świadczący odpłatne usługi odzyskiwania danych – jeśli bardzo Ci na nich zależy, możesz spróbować się do nich zwrócić. Specjaliści dysponują specjalnym oprogramowaniem, które umożliwia sporządzenie dokładnej kopii Twojego dysku. Dopiero z takiej kopii wykonywane są próby odzyskania danych. W niektórych przypadkach taki sposób może okazać się skuteczny, czasem jednak uszkodzenia dysku mogą być nieodwracalne.

Awaria dysku SSD

Odzyskiwanie danych z dysków SSD https://hddlaboratory.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-ssd/ różni się od tego procesu w przypadku dysków HDD – przede wszystkim ze względu na odmienną budowę obu rodzajów dysków. Dysk HDD jest dyskiem mechanicznym, używającym obracających się talerzy do zapisu danych, natomiast w dysku SSD dane zapisywane są w pamięci flash. W przypadku usunięcia danych z takiego dysku wystarczyć może wyłączenie funkcji TRIM, co pozwoli na uniemożliwienie fizycznego usunięcia utraconych danych w celu ich nadpisania. Możesz także użyć programów do odzyskiwania danych. Jeśli to nie pomoże lub jeśli dysk uległ awarii sprzętowej, konieczne może być odzyskanie danych w specjalistycznym laboratorium, co niestety jest trudne i dość drogie.

Jak zapobiegać utracie danych?

Nie możesz zrobić nic, by mieć pewność, że Twój dysk twardy nie ulegnie awarii. Gwarancja producenta również nie zapewni Ci odzyskania Twoich danych po awarii. Jedyne, co możesz zrobić, to regularne wykonywanie kopii zapasowych Twoich danych – czy to na innym nośniku, czy to „w chmurze”.