Jak zacząć przygodę z terrarystyką?

Jak zacząć przygodę z terrarystyką?

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować, że ludzie coraz chętniej wybierają osobliwe zwierzątka domowe, zamiast tych „klasycznych”. Wiąże się to po części z możliwościami, jakie mamy w dzisiejszych czasach, można bez większego problemu nabyć egzotyczne zwierzę w sklepie zoologicznym. Po trochę ma na to też wpływ styl życia, jaki prowadzimy, brakuje nam czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na zwykły spacer z psem. Większość zwierzątek odpada, ponieważ musiałyby przebywać cały dzień same i z pewnością nie wpływało by to na nie zbyt dobrze. Inaczej sprawa ma się w przypadku gadów. Taka jaszczurka żyje w swoim własnym malutkim świecie i człowieka potrzebuje tylko po to, by dostarczał jej pokarmu. Taki układ większości osób pasuje. Jak więc zacząć swoją przygodę z terrarystyką?

Przygoda z terrarystyką – od czego zacząć?

Przede wszystkim, należy zaznajomić się nieco z tematem. Doskonale nada się do tego celu dobry sklep zoologiczny, w którym będziemy mogli obejrzeć zwierzęta i porozmawiać z obsługą. Dodatkowo należy spojrzeć krytycznym okiem na warunki, jakie możemy zapewnić zwierzęciu. Na jak duże terrarium możemy sobie pozwolić? Ile pieniędzy przeznaczyć na samo zwierzę, a ile na jego utrzymanie? Wolimy węże, jaszczurki, czy może żółwie?

To patyk, czy zwierzę? Czyli patyczaki, straszyki i liśćce

Sporo osób zaczyna swoją przygodę z owadami. Hodują popularne owady karmowe lub straszyki. Te ostatnie to szczególnie ciekawa grupa, dzieląca się na straszyki, patyczaki i liśćce. W dużym skrócie, zwierzątka te swoim wyglądem starają się jak najlepiej dopasować i „wtopić” w swoje otoczenie. Z wyglądu przypominają kolejno patyki, kawałki kory, suche poskręcane liście i świeże, zielone listki. Nie tylko ich wygląd, ale też zachowanie jest niesamowicie ciekawe.

Jaszczurki – najlepsi przyjaciele człowieka.

Istnieje olbrzymia grupa miłośników jaszczurek. Do tych pięknych zwierząt w istocie zalicza się dużo gatunków. Eublefary, gekony, anolisy, kameleony… Aż czasem trudno się zdecydować, od jakiego zwierzątka zacząć. Najlepiej zaopatrzyć się w dawkę solidnej wiedzy, która pomoże nam określić jakiej jaszczurce jesteśmy w stanie zapewnić najlepsze warunki.

Węże. Bezpieczne, czy nie?

Wiele osób podświadomie boi się węży, pająków, skorpionów. Jest to głęboko zakorzeniony lęk. Czy jednak słuszny? Jak się okazuje nie. Węże potrafią być świetnymi, kontaktowymi zwierzątkami. Coraz więcej osób decyduje się na węża, niestety ich wadą przeważnie jest ich dieta. Wymagają mrożonych lub żywych gryzoni – taki jadłospis sporo kosztuje, podobnie jak i sam wąż. Niektórzy hodowcy, którzy kupują droższe odmiany, kupują swoje zwierzaki „na kredyt”. Dzięki kredytowi gotówkowemu mogą pozwolić sobie nawet na drogie zagraniczne odmiany.