Wielkość poduszki finansowej.

Wielkość poduszki finansowej.

Co to jest poduszka finansowa i dlaczego warto ją zbudować?

Poduszka finansowa to nic innego jak oszczędności przeznaczone na nieprzewidziane wydatki – na tak zwaną „czarną godzinę”. W życiu codziennym głównie brane są pod uwagę bieżące wydatki, w których skład wchodzą:

– czynsz/kredyt,

– rachunki za wodę, prąd, śmieci,

– ogrzewanie,

– żywność,

– paliwo, przegląd samochodu.

Jednak większość ludzi pomimo wystarczającej kwoty pokrywającej powyższe koszty odczuwa stres związany z obecną sytuacją na rynku. Pracodawcy nie zezwalają na podwyżki lub ucinają premie, a w najgorszym wypadku ucinają etaty. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, które zniweluje niespokojne noce będzie odkładanie określonej kwoty na konto oszczędnościowe lub cel oszczędnościowy pozwalając tym samym na zbudowanie zaplecza na nagłe wydatki lub przeżycia okresu w przypadku straty pracy.

Jakiej wielkości powinna być poduszka finansowa?

Ile? Najistotniejsze pytanie – jaka kwota pozwoli na spokojny sen w razie nieprzewidzianych kosztów? Oczywiście to zależy wyłącznie od sumy wydanych miesięcznie pieniędzy na najpilniejsze opłaty. Ekonomiści podali, iż minimalna poduszka umożliwiająca bezpieczeństwo finansowe zawiera 3-krotność miesięcznych wydatków – tak, aby w przypadku utraty pracy osoba mogła ze spokojną głową przeżyć do czasu znalezienia nowej pracy gwarantującej przychód. 

Jak zacząć budować poduszkę finansową?

Aby rozpocząć swoją przygodę z budowaniem bezpiecznego finansowego zaplecza należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

– kwota,

– czas,

– dodatkowe, sporadyczne ale wiadome wydatki.

Aby oszacować kwotę, którą można odłożyć nie naruszając przy tym obecnego budżetu można przyjąć metodę 60/20/20, 70/30/10 lub inne parametry ustalone zgodnie z wielkością wydatków.

Zakładając, że X/Y/Z to:

X – to pieniądze przeznaczone na wydatki potrzebne do przeżycia, czyli czynsz/kredyt, woda, prąd, śmieci, ogrzewanie, jedzenie, paliwo.

Y – to kwota przeznaczona na przyjemności np. ubrania, wyjście na miasto itd.

Z – to część pieniędzy przeznaczona na oszczędności – czyli na zbudowanie poduszki finansowej.

Przykład: Przyjmując, że suma zarobków na rękę wynosi 3 000 zł, a suma środków przeznaczonych jako potrzebne do przeżycia to 2 100 zł (70% wypłaty) można przyjąć parametry 70/20/10.

2 100 zł – X

600 zł – Y

300 zł – Z

Poduszkę finansową, która powinna być w wielkości 6 300 zł (2 100 zł * 3) będzie można zbudować odkładając po 300 zł miesięcznie przez 21 miesięcy (2 1000/300). 

Pozostaje jeszcze ostatni czynnik, czyli sporadyczne, ale przewidziane dodatkowe wydatki takie jak naprawa sprzętu czy zapłata ubezpieczenia za mieszkanie. Należy podsumować kwoty oraz dodać je do planowanej poduszki finansowej i ponownie przeliczyć.