Enduro – co to jest? Jak zacząć?

Enduro – co to jest? Jak zacząć?

Jeśli interesujesz się sportami rowerowymi, z pewnością słyszałeś o takim terminie jak enduro. Ta dyscyplina zdobywa coraz więcej zwolenników. Aby jednak móc ją uprawiać, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Najlepszy będzie ten stworzony specjalnie pod potrzeby konkretnego użytkownika – custom bike builders.

Enduro – co to jest? Jak zacząć?

Sporty ekstremalne to duża dawka adrenaliny i niezapomniane doznania. Dyscypliny te wiążą się z nieco trudniejszymi warunkami, z jakimi mamy do czynienia podczas takich ekstremalnych aktywności. Przez to oznaczają nieco większe ryzyko dla sportowca niż w przypadku standardowych sportów. Doskonale wiedzą o tym fani enduro, którzy podczas jazdy rowerem przemierzają szczególnie trudne ścieżki, co wymaga nie tylko właściwego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności. W dzisiejszym artykule mówimy o tym, na czym polega ten sport i dlaczego staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Z tekstu dowiesz się również, jak rozpocząć swoją własną przygodę z enduro MTB.

Czym jest enduro?

Termin “enduro” odnosi się do rodzaju kolarstwa górskiego, które skupia się na trudnych ścieżkach, stromych podjazdach i związanej z tym dużej dawce adrenaliny. Satysfakcję podczas uprawiania tego sportu daje możliwość pokonywania szczególnie niebezpiecznych tras. Co to oznacza dla zwolennika enduro? Na pewno to, że do takiej “przejażdżki” musi się on odpowiednio przygotować. Obowiązkowy jest odpowiedni ubiór, kask, a także rower, który podoła nawet najbardziej wymagającym warunkom. 

Oprócz tego ważne są umiejętności – bez dobrego przygotowania fizycznego możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Osoby początkujące powinny stopniowo zwiększać stawiane sobie wyzwania. Z pewnością błędem jest rzucanie się od razu na tzw. głęboką wodę. Jeśli jednak nabierzemy wprawy, to wrażenia i widoki będą niesamowite!

Dobry enduro MTB, czyli jaki sprzęt wybrać na początek?

Każdy początkujący entuzjasta enduro zadaje sobie takie pytanie. Pierwszy rower enduro powinien być bowiem bezpieczny i wytrzymały. Nie warto inwestować w tani sprzęt, który może nas jedynie zniechęcić do kontynuowania sportu. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie roweru od zera z pomocą firmy specjalizującej się w konstruowaniu takiego customowego sprzętu, czyli custom bike builders. Dzięki temu sami będziemy mogli dobrać wszystkie komponenty, z których składa się rower. Weźmiemy przy tym pod uwagę możliwości finansowe. Wybierzemy producenta i odpowiednie parametry dopasowane do naszych potrzeb. Jazda na takim rowerze dopasowanym do indywidualnych preferencji będzie czystą przyjemnością.