Żadna z nas nie uniknie takiego problemu. Nie znam bowiem dziecka, które na pewnym etapie życia nie chciało mieć na własność puchatego przyjaciela. Pozytywów zdrowotnych związanych z posiadaniem zwierzaka jest całe mnóstwo. Dziecko zyskuje towarzysza zabaw, przyjaciela i kogoś kto, tak jak ty, obdarzy go bezgraniczną miłością.
Dorastanie w domu, w którym żyją zwierzaki ma doskonały wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny dziecka. Na każdy z etapów rozwoju malucha przypada moment, w którym pomoc np. psa zdaje się być nieoceniona. W pierwszym roku życia przebywanie ze zwierzakiem pod twoim nadzorem może zapobiec późniejszemu uczuleniu na sierść i obawie przed „tym dziwnym włochatym stworem”, który nie jest ani mamą, ani tatą.
Kontakt dziecka ze zwierzakiem na wczesnym etapie życia dostarcza mu wielu bodźców tak potrzebnych do szybkiego i pełnego rozwoju. Dziecko zaczyna naśladować dźwięki wydawane przez pupila, gaworzyć, dotykać, wszędzie za nim chodzić i nareszcie jak dopracuje już umiejętność chodzenia- zacznie za nim biegać jak szalone. W czasie, gdy ty chcesz być zawsze ze swoim dwulatkiem, ten dąży już do samodzielności i niezależności.
Aktywność jaką może zapewnić mu zwierzak jest więc idealnym rozwiązaniem dla zmęczonych rodziców. W tym czasie możesz zacząć uczyć współodpowiedzialności za oswojonego pupila: pozwalać mu nasypać karmę do miseczki, dolać wody, rzucić patyk czy razem z tobą wyprowadzać go na spacer czy wypuszczać latem na trawę. Pojawianie się dziecka w rodzinie, w której wcześniej znajdowało się zwierzę nie musi być problemem. Wystarczy zwierzaka przygotować i etapami przyzwyczajać jego i malucha do ich wspólnej obecności w domu. Krok po kroku między nimi zacznie nawiązywać się więź zrozumienia i ogromnej przyjaźni. Nie odbieraj tej możliwości swojemu dziecku.
Mamusiu ja chce pieska!
Ile razy to słyszałaś? Nie ważne o jakiego zwierzaka prosi maluch. Decyzja o przyjęciu zwierzaka do rodziny musi być przemyślana i zdecydowana. Pamiętaj, ze to nie zabawka, którą możesz oddać jak maluch z niej wyrośnie. Jesteś za nie odpowiedzialna. Zwierzęta uczą nas tolerancji, bezwarunkowej miłości i szacunku do natury. Dzięki nim twoje dziecko rozwinie w sobie wrażliwość emocjonalną i nauczy się szacunku dla zwierząt.
Dlaczego tak właściwie dobrze jest mieć w domu zwierzaka?
U dzieci zmniejsza się ryzyko zachorowania na astmę czy złapania alergii.
Dzieci większą część czasu spędzają na zewnątrz, czy to we własnym ogrodzie czy na spacerze.
Maluchy, które mają problem z czytaniem, prędzej otworzą się przed zwierzakiem niż przed rodzicem. Zwierzę ich nie oceni, więc chętniej jemu przeczytają na głos.
Posiadanie w domu zwierzaka uczy dziecko odpowiedzialności za drugą istotę.
Przytulanie, głaskanie i zabawa ze zwierzakiem redukcją stres, łagodzą uczucie samotności, przynoszą radość i poprawiają samoocenę. Zwierzę kocha nas bez względu na aparycję.