Seiale i filmy dobrym sposobem na naukę jezyków obcych

Seiale i filmy dobrym sposobem na naukę jezyków obcych

„Moja koleżanka nauczyła się angielskiego z seriali/filmów”. Zdarzyło Ci się to usłyszeć?

Dziś opowiem ci, co zrobić, by oglądanie seriali w języku angielskim było skuteczne.

1. Wybierz serial odpowiedni do twojego poziomu.

Jak sprawdzić, czy poziom jest odpowiedni? Obejrzyj 5 minut serialu bez napisów. Jeśli rozumiesz ogólne znaczenie wypowiedzi, możesz dalej oglądać wybrany serial, jeśli nie rozumiesz — poszukaj czegoś prostszego.

2. Oglądaj seriale w języku angielskim z angielskimi napisami.

Twoim celem jest rozpoznanie wyrazów, które już znasz ze słuchu i poznanie nowego słownictwa. Angielskie napisy świetnie ci w tym pomogą. Oglądanie seriali z polskimi napisami nie ma sensu, ponieważ wypowiedzi w języku angielskim stają się po prostu hałasem w tle, a ty skupiasz się na czytaniu polskich napisów.

3. Oglądaj i zapisuj nieznaje wyrazy w specjalnym plannerze. Powtarzaj na głos.

Jeśli podczas oglądania spotykasz tylko kilka nowych słów, radzę zapisywać te nowe wyrazy w specjalnym plannerze lub zeszycie. Idealnie sprawdzą się 2 kolumny. W pierwszej masz wyraz w języku angielskim, a w drugiej kontekst, w którym go spotkałaś. Jeśli w serialu spotykasz dużo nowych słów, na początek polecam robić szczegółową analizę 3-5 minut każdego odcinka. Przez pierwsze 3-5 minuty, zatrzymuj i wypisuj nieznane słownictwo również w 2 kolumnach. Kilka razy odsłuchaj słownictwo. A następnie obejrzyj ten sam fragment po raz drugi, zatrzymuj się również po każdym wyrazie i powtarzaj każdą wypowiedź, kopiując wymowę i intonację. Za trzecim razem obejrzyj ten sam fragment bez napisów. Po takiej szczegółowej analizie 3-5 minut resztę odcinka możesz oglądać bez sprawdzania szczegółowo każdego słowa. Zatrzymaj nagranie tylko wtedy, gdy całkowicie nie rozumiesz wypowiedzi.

Nie wierzę w historię „moja koleżanka nauczyła się angielskiego z seriali/filmów”, ale wierzę, że dzięki serialom możesz nauczyć się wyrażeń, których używają anglicy i amerykanie, poszerzyć słownictwo, poprawić swoje umiejętności rozumienia ze słuchu i wymowę.

Oglądasz seriale w języku angielskim? Który jest twój ulubiony? Widzisz efekty?