Chinosy – spodnie dla każdego

Chinosy – spodnie dla każdego

Chinosy są jednymi z najpopularniejszych spodni, oczywiście od razu po dżinsach. Jak większość elementów męskiej garderoby powstały na potrzeby amerykańskich żołnierzy pod koniec XIXw, którzy potrzebowali spodni dających wysoki komfort termiczny ze względu na wysokie temperatury, oraz jednocześnie takich, które chroniłyby nogi przed urazami mechanicznymi. Ich niezobowiązujący krój bardzo dobrze wpisał się w klasyczną modę męską. Fasonem przypominające bardzo spodnie garniturowe są jedną z tych rzeczy, która powinna się znaleźć w szafie każdego mężczyzny. Jednak jak to jest z ich formalnością ? Spodnie typu chino są ubiorem casualowym. Wykonane są z miękkiej bawełny w przeciwieństwie do spodni garniturowych, które w większości przypadków uszyte są z wełny. Ich charakterystyczną cechą są dwie wpuszczane do środka kieszenie umieszczone z tyłu oraz dwie skośnie kieszenie przednie. Do tego lekko zwężająca się prosta nogawka lub z lekko zaprasowanym kantem. Niegdyś słowem „chino” określało się spodnie w kolorze beżowym i było to określenie zarezerwowane jedynie dla tego koloru. Dzisiaj jednak słowo to zostało przypisane tylko do fasonu spodni natomiast kolorystyka tego rodzaju garderoby poszerzyła się o wiele kolorów.

Materiał i wykonanie

Dobre spodnie chino charakteryzuje materiał. Wysokiej jakości bawełna sprawi, że nawet w czasie wysokich temperatur, zadbają o nasz komfort termiczny zawsze wtedy, gdy ubranie krótkich spodni będzie nie na miejscu ( imprezy wieczorowe, spotkanie biznesowe ). W wielu modelach znajdziemy dodatek elastyny od 2% do 4% i jest to wartość, uważam dopuszczalna, która nie wpływa znacząco na nasz komfort. Jednak z racji rozwijającej się mody i zapotrzebowania, bawełna nie jest tylko głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji chinosów. Z powodzeniem nadaje się również do tego len, ale także sztruks. Ten pierwszy świetnie sprawdzi się w porze letniej ze względu na swoje właściwości, lecz o tym w innym wpisie. W klasycznych chinosach nie znajdziecie zbędnych przeszyć czy ozdobnych nici. Jest to oczywiście na plus dlatego, że w łatwy sposób możemy przez to sami zmieniać ich formalności.

Chinosy – spodnie do garnituru ? 

Jedną z moich ulubionych zalet spodni chino to to, że w zasadzie pasują do wszystkiego. Kombinacje ich zestawień praktycznie się nie kończą. Te z prostymi nogawkami ubierzemy do sportowych marynarek z t-shirtem, czy koszul w kratę. Chcąc obniżyć ich formalność jeszcze bardziej, wystarczy podwinąć nogawki. Zakładając do nich typowo letnie buty, uzyskamy klasyczny włoski styl. Jednak aby podnieść ich formalność wystarczy zaprasować kant. Wtedy w łatwy sposób z szarych spodni chino i granatowej marynarki można stworzyć zestaw koordynowany, który zastępując klasyczny garnitur, nada się na większość spotkań gdzie garnitur okazałby się zbyt poważny. Pamiętajmy jednak, że nadal są to spodnie casualowe i zakładanie ich w kolorze granatowym do klasycznego garnituru będzie dużym błędem tworzącym źle wyglądające połączenie. Do takiego zestawu wybierajmy klasyczne spodnie garniturowe zaprasowane w kant, wykonane z wysokogatunkowej wełny.

Dostępność

Większość sieciówek posiada w swojej kolekcji spodnie chino. Są one lepszej i gorszej jakości.