Najlepsza mata do praktyki jogi

Najlepsza mata do praktyki jogi

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z praktyką jogi staje przed trudnym wyborem zakupu odpowiedniej maty. Jak wiadomo dobre podłoże do ćwiczeń bardzo ułatwia wykonanie niektórych pozycji, dzięki czasu praktyka staje się dużo przyjemniejsza oraz bezpieczna. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów mat, które wykonane są zarówno z materiałów naturalnych, jak i tworzyw sztucznych. Te naturalne zazwyczaj są dużo droższe, jednak mogą być używane przez długie lata, a dodatkowo są bardziej ekologiczne. Maty wykonane z tworzywa sztucznego są z kolei przystępne cenowo dla każdego, dlatego część początkujących joginów decyduje się na taki zakup. Jak wybrać najlepszą matę do jogi, aby praktyka na niej była czystą przyjemnością? Odpowiedź w tym artykule!

Materiał

Producenci proponują maty z następujących materiałów:

  • PVC – to tworzywo sztuczne, które pozbawione jest toksycznych składników. Użytkowanie mat z tego tworzywa jest zupełnie bezpieczne i wygodne, ponieważ z łatwością można czyścić ją wskazanymi przez producenta detergentami. Dodatkowym walorem jest niewielka waga tego tworzywa – w rankingu ciężkości maty z PVC są zdecydowanie zwycięzcami. Sprawdzą się również u osób, które poszukują ładnego designu, ponieważ producenci dają duży wybór kolorów i nadruków. Wadą PVC jest jednak to, że wykazuje średnie właściwości antypoślizgowe.
  • TPE – jest to tworzywo sztuczne, wykazujące podobne właściwości do PVC. Zaletą mat z tego tworzywa jest niska cena, niewielka waga i design, niektórzy twierdzą jednak, że wykazuje średnią przyczepność.
  • Kauczuk – jest materiałem naturalnym. Maty kauczukowe są dużo droższe i cięższe, ale uznaje się za jedne z lepszych pod względem przyczepności podczas treningu. Niestety wymagają specjalnego pielęgnowania, ponieważ łatwo jest je uszkodzić. Kauczuk jest materiałem biodegradowalnym, więc nie ma negatywnego wpływu na środowisko.
  • Kauczuk i mikrofibra – to kauczukowa mata pokryta przyjemnym materiałem, który doda przyczepności każdemu, kto podczas praktyki dużo się poci. Dodatkowo wykończenie mikrofibrą pozwala na uzyskanie pięknego nadruku, np. tropikalnych liści, czy oceanu.
  • Kauczuk i PU (poliuretan) – kolejny wariant kauczukowej maty, wykończony antypoślizgowym tworzywem sztucznym. Powierzchnia maty jest gładka i lśniąca, jednak nie powoduje to problemów z przyczepnością. Poliuretan również pozwala na wyszukany design mat.
  • Korek – naturalne tworzywo, które ostatnio zyskuje na popularności. Zaletą mat korkowych jest to, że nie absorbują potu i bardzo łatwo je czyścić. Świetnie nadadzą się dla osób zmagających się z alergią. Ich przyczepność porównywalna jest do mat kauczukowych.

Grubość

Najczęściej maty do jogi dostępne są w dwóch wariantach: 3mm oraz 5mm. W tym wypadku wybór zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Cieńsze maty mogą być wygodniejsze podczas uprawiania bardziej dynamicznych stylów jogi oraz dużo łatwiej je transportować, ponieważ są dużo lżejsze. Jeśli jednak jogin oczekuje dobrej ochrony kolan podczas wykonywania pozycji w klęku, z pewnością lepszym wyborem będzie mata nieco grubsza, dająca lepszą amortyzację. Dla każdego podróżnika producenci zalecają wybór opcji „travel”, czyli maty o grubości około 1mm, którą łatwo można złożyć i schować w walizce.

Przyczepność

Najlepszą opinią odnośnie przyczepności maty cieszą się te, które wykonane są z kauczuku. Należy jednak pamiętać, że finalnie to, czy mata będzie odpowiednio przyczepna zależy nie tylko od właściwości materiału, z którego jest wykonana, ale także od skóry użytkownika. Osoby, które mocniej pocą się podczas praktyki z pewnością skorzystają, kupując matę kauczukową, pokrytą mikrofibrą lub PU. Wybór ten jednak nie będzie odpowiedni dla joginów z bardzo suchymi dłońmi i stopami. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie udanie się do szkoły jogi, która oferuje wypróbowanie danej maty podczas praktyki i przetestować ją w trakcie lekcji. Wtedy można mieć pewność, że dokonało się odpowiedniego i satysfakcjonującego wyboru.