Kiedy masz do czynienia z toksycznym partnerem?

Kiedy masz do czynienia z toksycznym partnerem?

Toksyczne związki czyli relacje niszczące, niestety nie należą do rzadkości. Problem w tym, że wiele osób do pewnego czasu, nie zdaje sobie sprawy, z tego że tkwi w toksycznej relacji. Po zdiagnozowaniu problemu, gdy widzimy, że toksyczny partner nie ma woli naprawiać związku a jedynie jest w nim dla zaspokojenia własnych potrzeb, powinniśmy jak najszybciej podjąć decyzję o rozstaniu. Toksyczne związki mają kilka charakterystycznych, objawów które warto zawczasu poznać.

Krytyka i pogarda

Jeśli twój partner bardzo często cię krytykuje i poniża, to powinno dać ci to do myślenia. Przesadna krytyka zwykle prowadzi do celowego obniżenia samooceny u drugiej osoby. Jednocześnie do złośliwej krytyki mają skłonność te osoby które same ze sobą czują się źle i w ten sposób próbują kosztem drugiej osoby poprawić własne samopoczucie. Pogardzanie drugą osobą może przyjmować bardzo różne postaci. Czasem jest to krytyka, innym razem ignorowanie czy pomijanie.

Daje do zrozumienia, że jesteś gorsza

Gdy twój partner, wielokrotnie daje ci do zrozumienia, że jesteś od niego gorsza, to powinno to wzbudzić twoją czujność. Rywalizacja w związku nigdy nie jest czymś dobrym. Obydwie strony muszą rozumieć, że jesteście jedną drużyną i gracie do wspólnej bramki.

Unikanie

Toksyczny partner, bardzo często unika drugiej strony w dogodnych dla siebie momentach. Zwykle przejawia się to tym, że odmawia poświęcenia swojego czasu właśnie w tym momencie, gdy partnerce na tym szczególnie zależy. Warto też zwrócić uwagę na nierówne proporcje w chęci poświęcanego sobie czasu. Jeśli to on zawsze pierwszy kończy spotkania a ty prosisz żeby został dłużej, jest to sygnał alarmowy.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Jeśli twój partner nie daje ci poczucia bezpieczeństwa, to bardzo często wynika to z faktu, że jest osobą toksyczną. Bezpiecznie czujemy się wtedy, gdy wiemy że druga strona jest zainteresowana tym, co czujemy i w razie potrzeby pomoże nam w kłopotach. Jeśli przykładowo prosisz, by partner towarzyszył ci w stresującym dla ciebie badaniu a on odmawia z byle powodu, to z całą pewnością nie będziesz w takiej relacji czuła się bezpiecznie.

Brak wsparcia

Toksycznego partnera rzadko będą obchodziły twoje odczucia i potrzeby. Jest on skoncentrowany przede wszystkim na sobie i swoich emocjach. Jeśli więc jesteś w związku a musisz zamawiać taksówkę, gdy masz duże zakupy, wzywać fachowca gdy cieknie kran albo sama dźwigasz ciężkie torby, gdy on idzie obok, to musisz wiedzieć że twojemu partnerowi niedostatecznie na tobie zależy.

Nadmierna kontrola

Toksyczni partnerzy bywają kontrolujący i zazdrośni. Jeśli przyłapałaś swojego partnera na sprawdzaniu twoich maili, przeglądaniu telefonu albo śledzeniu twojej aktywności na portalach społecznościowych to znaczy że ma on problem z nadmiernym kontrolą. Jeśli próbuje cię rozliczać z każdej godziny spędzonej z koleżanką czy z rodziną, to również znak, że cię nie szanuje i stosuje niezdrową kontrolę.