Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba

Dróg św. Jakuba jest kilka, a każda z nich ma swe atrakcje. Drogi te istniały już w okresie średniowiecza, zaś od lat 80-tych XX wieku przeżywają swój renesans. Ich głównym celem jest grób św. Jakuba w Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji.
Dla jednych wędrówka tym szlakiem to ważna pielgrzymka, dla innych możliwość poznania wspaniałych miejsc i ich historii. należy do najciekawszych międzynarodowych szlaków tematycznych, które prowadzą przez ziemie polskie. Szlak ten powstał jako wspólna inicjatywa trzech państw: Polski, Czech oraz Niemiec. Szlak ten można pokonać pieszo lub na rowerze, zaś jego łączna długość to prawie 500 km. Droga ta łączy ze sobą Gniezno oraz Pragę. Na ziemiach polskich prowadzi on na trasie: Gniezno – Poznań – Głogów – Jakubów – Polkowice – Bolesławiec – Zgorzelec. Symbolem szlaku jest muszla św. Jakuba (biała muszla z czerwonym krzyżem) lub muszla żółta na tle skrzyżowanych mieczy. Ta międzynarodowa trasa św. Jakuba oznaczona jest białą muszlą. Wędrując jej śladem można poczuć klimat średniowiecznych pielgrzymek, a jednocześnie zobaczyć kilka interesujących miejsc. Trasa ta powstała w 2005 roku i obejmuje (na obszarze Polski) dwa ważne regiony: Dolny Śląsk oraz fragment Wielkopolski.
Wędrówkę polskim odcinkiem szlaku należy rozpocząć w Poznaniu, a dokładniej od brzegów Jeziora Maltańskiego i zwiedzenia kościoła św. Jana Jerozolimskiego. Dawniej służył on licznym pielgrzymom, dziś jest jednym z ważniejszych zabytków Poznania. Szlak św. Jakuba prowadzi dalej przez atrakcyjne tereny Rogalińskiego Parku Krajobrazowego trasą, którą już w średniowieczu maszerowali pątnicy.
Ważnym miastem położonym na trasie jest Leszno, w którym warto odwiedzić zabytkowy kościół św. Mikołaja. Od Leszna zaczyna się najciekawszy pod względem historycznym odcinek szlaku. To dawny trakt, którym w 1000 roku do grobu św. Wojciecha podążał sam cesarz Otton III.
Następnym ważnym „przystankiem” na trasie jest Głogów. Tu odcinek wielkopolski łączy się z Drogą Dolnośląską”, tu również wytyczono pierwszy odcinek szlaku. W pobliżu głogowa znajduje się wieś, której nazwa nawiązuje do osoby patrona szlaku. Tu Jakubów znany z uroczego kościoła św. Jakuba oraz cudownego źródełka. W Jakubowie ma również swą siedzibę Bractwo św. Jakuba, które zajmuje się m. in. wyznaczaniem polskiej sieci dróg pielgrzymkowych. Tu również w lipcu odbywa się uroczysty odpust na cześć tego świętego. Polski odcinek Drogi św. Jakuba prowadzi dalej przez Polkowice i Bolesławiec do Zgorzelca. Tu, na moście Staromiejskim, kończy się polska część szlaku.