Buty ochronne – jakie buty wybrać w zależności od wykonywanego zawodu?

Buty ochronne – jakie buty wybrać w zależności od wykonywanego zawodu?

Buty ochronne to jeden z nieodłącznych elementów ubioru wielu pracowników. Można je spotkać m.in. u pracowników magazynowych, budowlańców czy też mechaników. W sklepach internetowych i stacjonarnych można obecnie znaleźć wiele różnych modeli butów ochronnych. Można je dobierać w zależności od przeznaczenia, a ich zadaniem jest oczywiście zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobie, która będzie je nosić. Obuwie ochronne powinno chronić przed takimi czynnikami jak: wysokie i niskie temperatury, substancje chemiczne, substancje żrące oraz zmiażdżenie i skaleczenie. Zobacz jak wybrać odpowiednie obuwie do pracy i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Czym różnią się buty ochronne od roboczych?

Na samym początku wyjaśnimy jaka różnica występuje pomiędzy butami roboczymi a ochronnymi. Wiele osób uważa bowiem, że jest to ten sam element ubioru, jednak nie do końca tak jest. Nie powinno się stosować tych nazw wymiennie, ponieważ oba rodzaje obuwia mają inne przeznaczenie oraz wytrzymałość na niektóre czynniki.

Buty robocze są rodzajem obuwia ochronnego, które nie daje aż tak dużego bezpieczeństwa, jak buty ochronne BHP. Noszenie takich butów zazwyczaj wynika z wymogów higieniczno sanitarnych i technologicznych. Są one także stosowane po to, aby pracownik nie zniszczył swojego prywatnego obuwia podczas wykonywania obowiązków zawodowych i nie domagał się za nie rekompensaty.

Buty ochronne BHP chronią stopy o wiele lepiej niż buty robocze, chociażby przed urazami termicznymi, mechanicznymi i chemicznymi. W wielu miejscach pracy są one obowiązkowe, a wykonywanie pracy bez nich jest wysoce niebezpieczne i zabronione. Bardzo często posiadają one specjalne wzmocnienia w okolicach palców, aby uchronić je przed negatywnymi konsekwencjami upadku ciężkiego przedmiotu na stopę.

Jakie są rodzaje butów ochronnych?

Buty ochronne można podzielić na 3 kategorie, które oznaczane są za pomocą liter. S, czyli safety to buty bezpieczne ze wzmocnionym noskiem, który odporny jest na nacisk 200 J i ścisk o sile 15 kN. Dzięki temu bardzo dobrze zabezpieczają palce u stóp. P, czyli protective to buty ochronne z podnoskiem z blachą, która wytrzymuje o połowę mniejszą siłę nacisku w porównaniu z butami bezpiecznymi. O, czyli occupational to obuwie, które nie ma podnosków i dlatego sprawdza się tylko w codziennym użytkowaniu, w miejscach, gdzie nie istnieje ryzyko zmiażdżenia palców u stóp.

Buty ochronne muszą być dopasowane do warunków użytkowania. Dlatego buty dla budowlańca są najczęściej skórzane i mają utwardzoną podeszwę, która zapobiega poślizgnięciu się i przebiciu. Buty dla mechanika powinny mieć dobrą przyczepność do podłoża oraz chronić przed poślizgnięciem się. Elektryk z kolei powinien nosić obuwie elektroizolacyjne.