Jak urządzić mały pokój?

Jak urządzić mały pokój?

Kupując mieszkanie, każdy zwraca uwagę na to, jak wyglądają pomieszczenia, jaki jest ich rozkład i czy są odpowiednio naświetlone i duże. W dużym mieszkaniu może jednak również trafić się jakiś mały pokój. Choć dla niektórych jego zagospodarowanie może być kłopotliwe, to po zapoznaniu się z kilkoma pomysłami, perspektywa posiadania tak małego pomieszczenia może być naprawdę dobra.

Czy małe znaczy ciasne?

Gdy już jest mowa o małych pomieszczeniach, szczególnie w blokach, to zapewne każdy wyobraża sobie miejsce, w którym ciężko jest postawić kilka kroków, nie mówiąc już o tym, by jakoś je umeblować i stworzyć z niego pomieszczenie użytkowe. Jednak wcale nie musi tak być. Jest naprawdę wiele pomysłów na to, jak optycznie powiększyć pokój, choćby stosowanie luster, czy dobre naświetlenie. Natomiast jeśli już chodzi o same meble, to można zainwestować w ich mniejszą ilość, mniejszy rozmiar, no i mogą posiadać choćby takie funkcjonalności, jak na przykład możliwość ich składania.

Kluczem jest po prostu odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, w taki sposób, by w danym pokoju nic nie przytłaczało, nie ograniczało powierzchni.

Co zrobić w małym pokoju?

Może kilka pomysłów, które zaprezentowane będą powyżej, mogą stać się ciekawą inspiracją do tego, by nawet w małych pomieszczeniach odpowiednio rozplanować przestrzeń i wykorzystać dostępne mieszkanie w jak największym zakresie:

  • Pokój dla dziecka – małe pomieszczenia to idealne rozwiązanie na pokój dla naprawdę małych dzieci. Póki pociecha jeszcze nie podrośnie, to nawet na kilku metrach kwadratowych można zmieścić łóżeczko, miejsce na przewijak, szafkę z ubraniami i miejsce do zabawy. Do tego, gdy jest mało miejsca, o wiele łatwiej i taniej będzie stworzyć miejsce pełne kolorów, w którym dziecko będzie się swobodniej rozwijać.
  • Biuro – praca w domu jest coraz częściej praktykowana. Zarówno przez pracowników na etacie, gdy pracują zdalnie, jak i przez właścicieli małych i większych przedsiębiorstw. Dlatego też zamiast siedzieć w salonie, czy kuchni, lepiej jest po prostu zrobić sobie małe biuro w pokoju, w którym będzie stać biurko, szafka na dokumenty i krzesło i tak naprawdę to jest wszystko. Jeśli ktoś ma większe potrzeby, to na pewno jeszcze znajdzie się miejsce na skaner. Jednak jeśli to pomieszczenie miałoby być biurem, to lepiej jest w nim zbyt dużo przedmiotów nie umieszczać, by nie odwracały one uwagi w trakcie pracy.
  • Czytelnia/oaza spokoju – dla osób, które lubią w spokoju słuchać muzyki, czytać książki, czy też po prostu się wyciszyć, taki pokój może być idealnym miejscem do tego, by stworzyć sobie swój własny, mały raj. Jako że pomieszczeni nie jest zbyt duże, to jego zagospodarowanie nie będzie zbyt drogie, a więc można pozwolić sobie na urządzenie go w wymarzonym stylu.
  • Pokój gościnny – raz na jakiś czas zjawiają się niespodziewani goście, których właściciel mieszkania chciałby przenocować. Zamiast proponować im spanie na materacu, można by po prostu przenocować ich w pokoju gościnnym, w którym wystarczy postawić łóżko, szafkę nocną i tak naprawdę jest to minimalistyczne, ale bardzo praktyczne pomieszczenie.

Jak planować przestrzeń w małym pomieszczeniu?

Urządzając mniejsze pokoje, przede wszystkim zawsze należy dobrze przemyśleć to, jakie meble powinny znaleźć się w nim. Wszystko należy ograniczyć do minimum, które akurat będzie potrzebne. Im więcej przedmiotów, tym mniej wolnej przestrzeni, co sprawi wrażenie przesytu i w tym miejscu po prostu każdy przebywający będzie czuć się przytłoczony i źle. Jeśli chodzi o kolor ścian, to najlepiej jest stosować jasne i stonowane kolory, natomiast w przypadku oświetlenia, lepiej jest zrezygnować z żyrandoli i kinkiet.

Małe pomieszczenia mogą być naprawdę praktyczne, o ile tylko zostaną dobrze zaprojektowane.