Jak dbać o laptopa? – regularne czyszczenie

Jak dbać o laptopa? – regularne czyszczenie

Każdy użytkownik komputera powinien wiedzieć, że oprócz porządków na dysku czy przeinstalowania systemu, także jego sprzęt wymaga okresowej konserwacji. Najlepiej laptopa czyścić systematycznie, jednak wielu z nas czeka na czas, gdy będzie to niezbędne. Jeśli Twój laptop przegrzewa się, głośno pracuje, wyłącza czy zawiesza – to znak, że czas na czyszczenie. Nie zwlekaj – zakurzone wnętrze laptopa może skutkować różnego rodzaju poważnymi awariami, a przede wszystkim bardzo niekomfortową pracą.

Co możesz zrobić sam?

Jeśli nie znasz się na sprzęcie, a chcesz zrobić porządek ze swoim komputerem lub chociaż doraźnie trochę wspomóc jego pracę – nic straconego. Istnieje kilka czynności, które możesz wykonać samodzielnie nawet jako laik. Przede wszystkim możesz poprawić estetykę swojego laptopa przez wyczyszczenie go z zewnątrz. W ten sposób zapobiegniesz również dalszemu przedostawaniu się kurzu do wnętrza laptopa. Pierwszym krokiem jest wyłączenie laptopa i usunięcie z klawiatury okruszków czy innych zabrudzeń – w tym celu po prostu odwróć laptopa do góry nogami. Jeśli nadal między klawiszami widzisz zabrudzenia, możesz użyć delikatnego pędzelka lub sprężonego powietrza. Następnie możesz zabrać się za wyczyszczenie obudowy, klawiatury i touchpada mokrą ściereczką – najlepiej użyć nawilżanych chusteczek antystatycznych. Matrycę natomiast najlepiej przetrzeć specjalnymi ściereczkami do czyszczenia ekranów. Ważne jest również przeczyszczenie z zewnątrz wentylatora i wszelkich portów lub gniazdek w Twoim laptopie – do tego celu najlepiej użyć sprężonego powietrza.

Co lepiej zlecić specjalistom?

Czyszczenie laptopa http://centrumnaprawelektronikikomputerowej.pl/czyszczenie-laptopa/ od wewnątrz nie jest już takie proste i jeśli masz tylko drobne pojęcie o sprzęcie, lepiej oddać komputer w ręce pracowników serwisu. Jeśli wolisz jednak sam dokonać konserwacji swojego laptopa, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał rozkręcić obudowę komputera. Główną czynnością, jaką należy następnie wykonać, jest wyczyszczenie wentylatora i radiatora z zalegającego kurzu i ewentualnie innych zanieczyszczeń, jak sadza z dymu papierosowego. Wentylator najlepiej wyczyścić sprężonym powietrzem i miękkim pędzelkiem. Kolejnym ważnym elementem konserwacji laptopa jest wymiana pasty termoprzewodzącej procesora, która zapewnia jego chłodzenie. Pasta taka z czasem zasycha, powodując przegrzewanie się procesora i zaburzoną pracę komputera – dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie laptopa i wymiana pasty. Wymiana pasty wymaga rozkręcenia podzespołów laptopa i posiadania dobrej jakości pasty termoprzewodzącej, dlatego najlepiej, by to zadanie zlecić specjalistom.