Transport medyczny – co trzeba o nim wiedzieć?

Transport medyczny – co trzeba o nim wiedzieć?

Bywają sytuacje, w których pacjenci lub ich rodziny dzwonią po karetkę pogotowia i domagają się transportu medycznego do szpitala czy przychodni na badania. Jeśli zespół ratowników medycznych odmówi pacjenci nie kryją zdziwienia, a niekiedy nawet złości. Czy można odmówić pacjentowi? Transport medyczny może się wielu osobom przydać w życiu nieraz. Co warto o nim wiedzieć? Czy to w ogóle możliwe, żeby karetka pogotowia pełniła rolę przewoźnika? A jeżeli tak, to czy chory musi za taki transport płacić? Odpowiemy na te pytania i przybliżymy temat transportu medycznego.

Karetka transportowa

Do przewozu pacjentów, których życie nie jest zagrożone służy karetka transportowa (a nie karetka pogotowia). Jest ona używana, gdy pacjent wymaga przewiezienia do szpitala czy przychodni lub z powrotem do miejsca zamieszkania. Taka forma transportu medycznego może być zaoferowana pacjentowi za darmo, ale musi on posiadać zlecenie na bezpłatny transport wystawione przez lekarza.

Zlecenie na bezpłatny transport wystawia lekarz rodzinny. Musi być on zatrudniony w przychodni, która ma umowę z NFZ. Jednak, aby otrzymać takie zlecenie pacjent musi spełniać pewne warunki:

  • Konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia
  • Musi być zachowana ciągłość leczenia (dotyczy to wizyt w przychodni specjalistycznej)
  • Senior ma kłopoty z poruszaniem się i nie może korzystać z transportu publicznego

Jeśli chory wymaga kolejnych wizyt w przychodni specjalistycznej, następne zlecenia wystawia lekarz danej przychodni. Gdy już mamy zlecenie na darmowy transport medyczny, pacjent lub jego rodzina mogą zamówić karetkę transportową. Trzeba jednak pamiętać, aby w przychodni lub szpitalu zapytać, z jaką firmą mają podpisaną umowę i poprosić o numer telefonu.

Kiedy transport medyczny kosztuje?

Zdarzają się jednak przypadki, w których za transport medyczny trzeba zapłacić 60 procent kosztów przejazdu chorego. Lekarz jest zobowiązany zaproponować ten wariant w przypadku osób, które nie spełniają powyższych warunków. Mają one jednak ograniczone możliwości i choć nie mogą skorzystać z darmowego transportu medycznego jest możliwe, by korzystali z niego za niepełną odpłatnością. Dotyczy to pacjentów, którzy są w stanie pod opieką korzystać z transportu publicznego. Ta zasada obowiązuje także wtedy, gdy chory musi korzystać ze środka transportu dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych.

Transport medyczny jest więc możliwy, co więcej – jest możliwy bez ponoszenia kosztów. Należy jednak zapoznać się dokładnie z warunkami, jakie należy spełnić. Czasem jednak trzeba będzie zapłacić. W wielu miastach są prywatne medyczne firmy transportowe. Cennik za komercyjny transport sanitarny jest mocno zróżnicowany i zależy od miejscowości. Gdy jednak będziesz zmuszony z niego skorzystać, przygotuj się na wydatek ok. 100 zł za przejazd w jedną stronę.