Negocjacje w biznesie – co warto o nich wiedzieć?

Negocjacje w biznesie – co warto o nich wiedzieć?

Negocjacje w biznesie odgrywają niezwykle ważną rolę. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak należy je prowadzić i jakie są ich najistotniejsze funkcje. Dobrze byłoby się tego dowiedzieć, przede wszystkim wówczas, jeśli ma się być osobiście odpowiedzialnym za ich prowadzenie. 

Jaką rolę odgrywają negocjacje w biznesie?

Negocjacjom w biznesie można przypisać całe mnóstwo różnego rodzaju funkcji. Przede wszystkim są one niesamowicie istotnym narzędziem do osiągania zamierzonego celu. Zazwyczaj służą nie tylko osiąganiu celu głównego, ale również i celów pobocznych. Negocjowanie w biznesie to także okazja do okazania swojej pozycji. Im będzie ona silniejsza, tym większe będą szanse na osiągnięcie sukcesu. Dla wielu osób negocjacje są także niezwykłą przyjemnością. Mowa tu przede wszystkim o osobach, które czują się jak ryba w wodzie podczas pertraktacji. Takie osoby piastują zazwyczaj kierownicze bądź managerskie stanowiska i mają wiele przysłowiowych asów w rękawie. To bardzo często od posiadanych przez nich umiejętności zależy to, co uda się osiągnąć dzięki negocjacjom. 

Jak prowadzić negocjacje?

Prowadzenie negocjacji wymaga bez wątpienia posiadania odpowiednich umiejętności. Mowa tu nie tylko o fachowej wiedzy, ale również o tak zwanych kompetencjach miękkich. Negocjowanie powiązane jest zazwyczaj z dość dużym stresem, ale także z adrenaliną. Dobrzy negocjatorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak prowadzić negocjacje, aby zbić przeciwnika z tropu. Przydatne będą im takie cechy charakteru jak między innymi pewność siebie, ale również wysoka odporność na stres czy skłonność do ponoszenia ryzyka. Każdy, kto jest odpowiedzialny za prowadzenie negocjacji powinien także zaznajomić się z najistotniejszymi technikami negocjacyjnymi. 

Najpopularniejsze techniki negocjacyjne

Istnieje bardzo wiele technik negocjacyjnych, które są godne uwagi. O tym, którą z nich należy zastosować decyduje zazwyczaj jedna ze stron. Warto jednak zaznaczyć w tym miejscu, że każdy z negocjatorów może stosować inną z technik. Jedną z tych popularniejszych jest metoda drobnych kroczków, która polega na stopniowym osiąganiu założonych celów. Technika wzajemności nakazuje zaś odpowiadanie ustępstwem za ustępstwo. Warto także przetestować technikę balona, która to polega na przedstawieniu swojemu rozmówcy tak szokującej oferty, że być może zacznie on popełniać błędy. Im więcej ma się do zyskania, tym bardziej jest się bowiem skłonnym do ustępstw. Wśród popularnych technik negocjacyjnych wymienić można też technikę salami, wysokiego niskiego otwarcia czy metodę zdechłej ryby. Bardzo ważne jest to, aby ćwiczyć się w technikach negocjowania. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się osiągnąć niemal same zamierzone cele.