Umyty samochód to bezpieczny samochód

Umyty samochód to bezpieczny samochód

Czy czyszczenie samochodu wpływa na bezpieczeństwo na drodze?

Zima i okres odwilży to trudny czas dla samochodów – mróz, śnieg, błoto i piasek, którym posypuje się drogi, nie sprzyjają czystości pojazdów. Na szczęście, sezon zimowy dobiegł końca i można zabrać się za porządki! Wyczyszczony samochód to nie tylko większy komfort jazdy, ale też zwiększone bezpieczeństwo – przejrzyste szyby i lusterka oraz czytelne tablice rejestracyjne, są niezwykle ważne dla prawidłowej jazdy autem bez względu na porę roku i mogą znacznie obniżyć ryzyko wypadku, a także uchronić przed mandatem. Nawet brudna szyba może być powodem wysokiego mandatu, dlatego warto zawsze mieć przy sobie szmatkę do czyszczenia i od czasu do czasu kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy. Klimatyzacja również może wymagać czyszczenia, szczególnie jeśli nie była używana w okresie zimowym. Zakurzone wloty powietrza do kabiny powinny zostać starannie wyczyszczone, ale nie tylko one – brud gromadzący się wewnątrz instalacji może stać się przyczyną chorób i reakcji alergicznych, dlatego warto oddać samochód na profesjonalne czyszczenie, odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji.

Przegląd pojazdu – co możesz zrobić sam?

Pełny przegląd auta najlepiej przeprowadzić w warsztacie, ale niektóre rzeczy możesz też sprawdzić sam, np. stan wycieraczek czy poziom oleju silnikowego. Kontrolę tego drugiego przeprowadzaj co najmniej po 5 minutach od wyłączenia silnika. Ustaw samochód na płaskiej powierzchni i wyjmij bagnet. Następnie dokładnie go wyczyść i włóż z powrotem na miejsce. Po ponownym wyjęciu, odczytaj z bagnetu poziom oleju – najlepiej, żeby znajdował się pomiędzy minimalnym a maksymalnym znacznikiem poziomu. Wiosną, przy zmianie opon zimowych na letnie, warto też skontrolować ich stan – zajmie ci to dosłownie kilka minut. Z pomocą suwmiarki, sprawdź czy bieżnik w letnich oponach osiąga głębokość mniejszą niż 2 mm – jeśli tak, konieczna będzie ich wymiana.

Przejrzyj warunki umowy o ubezpieczenie

Upewnij się, że twoje ubezpieczenie jest wciąż ważne i czy nie trzeba będzie wkrótce przedłużać umowy. Zastanów się też, czy w związku z nadchodzącym sezonem urlopowym, nie chcesz zwiększyć pakietu ochrony. Dobrym pomysłem jest rozszerzenie polisy o pakiet assistance, który może być szczególnie przydatny w podróży, zapewniając natychmiastową pomoc w nagłych sytuacjach. Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy, sprawdzić czy twoje ubezpieczenie będzie działało również za granicą.

Nawet jeśli nie wybierasz się w najbliższym czasie w żadną dłuższą trasę, i tak warto sprawdzić stan samochodu po zimie i zadbać o jego ubezpieczenie. W ten sposób zwiększysz swoje bezpieczeństwo, a jazda czystym samochodem na pewno będzie łatwiejsza i wygodniejsza!