Kawa ziarnista – od czego zależy jej smak? 

Kawa ziarnista – od czego zależy jej smak? 

Jedno jest pewne – kawa kawie nierówna. Na smak ziaren wpływa nie tylko ich gatunek oraz warunki uprawy, ale także sposób palenia. Jedna kawa będzie gorzka, duga kwaśna, a trzecia umiarkowana. Od czego zależy smak kawy ziarnistej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co ma wpływ na smak kawy. 

Kawa ziarnista – gatunki i uprawa 

Ziarna kawy, to nic innego jak owoce kawowca- krzewu, który rośnie w warunkach tropikalnych. Kawa ziarnista dzieli się na kilka gatunków. Najpopularniejszym z nich jest Arabica, który tak się składa, jest także najszlachetniejszy. Krzewy kawowca to delikatne rośliny. Najlepiej czują się w regionach międzyzwrotnikowych i wilgotnych. Najlepszej jakości uprawy możemy znaleźć na górskich zboczach, porośniętych rzadkim lasem. 

Kawowiec do wypuszczenia wysokiej jakości owoców potrzebuje odpowiedniej ilości opadów oraz cienia. Niestety przez swoją delikatność, jest bardzo podatny na różnego rodzaju choroby. Stąd też rosnące ceny kawy gatunku Arabica. Mimo to ten rodzaj ma aż 75-procentowy udział w rynku kawowym. Kawa ziarnista gatunku Arabica charakteryzuje się delikatnym i aromatycznym smakiem. 

Na drugim miejscu znajduje się robusta. Te krzewy są dużo mniej wymagające, ponieważ zawierają o wiele więcej naturalnych pestycydów, które odstraszają szkodniki. Przekładają się jednak także na smak kawy, który nie jest już tak szlachetny. Kawa z ziaren robusta ma intensywny smak, ale niepełny aromat. Ponadto ma więcej nut kwasowych. 

Smak kawy a sposób parzenia

Na smak kawy ziarnistej wpływ ma nie tylko gatunek rośliny i sposób jej uprawy, ale także sposób parzenia. Kawę powinno parzyć się w 90 stopniach. Im drobniej zmielimy ziarna kawy, tym bardziej aromatyczny będzie napój. Jeżeli chcemy uzyskać delikatny smak, to kawę powinniśmy przygotować z ziaren grubo-mielonych. Na smak kawy wpływ ma także woda. Im więcej jonów magnezowych zawiera woda, tym kawa lepiej smakuje. Natomiast na pogorszenie smaku kawy wpływa woda zawierająca duże ilości sodu i dwuwęglanu. Dlatego do parzenia kawy warto wybrać wodę z obniżoną zawartością sodu i unikać wody mineralnej. 

Palenie kawy a smak napoju 

Ostatnim czynnikiem, który ma wpływ na smak kawy ziarnistej, jest sposób palenia ziaren. Kawa jasno-palona ma delikatny smak i łagodny aromat. Nuty smakowe szybko znikają z podniebienia i nie utrzymują się godzinami. Natomiast kawa ciemno-palona ma charakterystyczny intensywny smak, który wydobywa gorycz ziaren. Dla fanów umiarkowanego aromatu najlepiej sprawdzi się kawa z ziaren średnio-palonych.